Czechy. Prezydent Milosz Zeman zdecydował, kto będzie nowym premierem. To "polityczny uczeń Orbana"

Prezydent Czech Milosz Zeman mianuje premierem Petra Fialę, lidera zwycięskiej w październikowych wyborach koalicji SPOLU. Zapowiedział to w wywiadzie dla stacji radiowej Frekvence 1.

Czeski prezydent dodał, że zrobi wszystko, aby nowy rząd, który ma utworzyć pięć partii, został powołany jak najszybciej. Wcześniej Milosz Zeman rozmawiał telefonicznie z obecnym premierem Andrejem Babiszem.

Petr FialaCzechy. Kandydatem na premiera "polityczny uczeń Orbana"

Prezydent Czech od 10 października przebywa w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze, do którego trafił z powodu zaostrzenia przewlekłej choroby. Wczoraj został przeniesiony z oddziału intensywnej opieki medycznej na oddział rehabilitacyjny.

Milosz ZemanCzechy. Prezydent Milosz Zeman opuścił OIOM. Czy wróci do pracy?

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Umowa koalicyjna SPOLU z sojuszem Partii Piratów i Burmistrzów

Liderzy pięciu partii, które mają stworzyć nowy, większościowy rząd w Czechach, ogłosili we wtorek wieczorem po całodniowych rozmowach, że osiągnęli porozumienie w sprawie umowy koalicyjnej i wspólnego programu.

Złożona z trzech partii koalicja SPOLU oprócz stanowiska premiera obejmie dziesięć ministerstw, w tym resorty finansów, obrony, zdrowia i środowiska. Sojusz Partii Piratów i Burmistrzów obsadzi siedem ministerstw, w tym ministerstwo spraw zagranicznych i resort spraw wewnętrznych. Powołanych ma być trzech ministrów bez teki: do spraw legislacji, spraw europejskich oraz nauki i rozwoju.

Umowa koalicyjna ma zostać podpisana 8 listopada. Tego samego dnia odbędzie się inauguracyjne posiedzenie wybranej w październikowych wyborach Izby Poselskiej, w której SPOLU wraz z Partią Piratów i Burmistrzami będzie mieć łącznie 108 z 200 mandatów.

Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Kim jest Petr Fiala?

Petr Fiala, polityk i parlamentarzysta, który w latach 2012-2013 był ministrem edukacji, a od 2014 jest przewodniczącym Obywatelskiej Partii Demokratycznej. Fiala to, jak pisze Łukasz Grzesiczak na portalu OKO.Press, polityczny uczeń Orbána, który podziwia Kaczyńskiego. Polityk w swojej książce z 2019 roku krytykował Unię Europejską i cytował europosła PiS Ryszarda Legutkę oraz Viktora Orbana. Jest też sojusznikiem PiS - w 2019 roku jako przewodniczący ODS cieszył się ze zwycięstwa partii Jarosława Kaczyńskiego w wyborach.

Z zadowoleniem przyjmuję wyniki polskich wyborów parlamentarnych, w tym wysoką frekwencję, co potwierdza mocny mandat zwycięskiego Prawa i Sprawiedliwości

- opisywał portal OKO.Press.

Przeczytaj więcej podobnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: