Berlin. Policjanci ćwiczyli pompki na pomniku ofiar Holocaustu. Szefowa berlińskiej policji przeprasza

Szefowa berlińskiej policji Barbara Slowik przeprosiła za policjantów, którzy robili pompki, wykorzystując bloki Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Niemieckie Dzienniki "Bild" oraz "Berliner Zeitung" są w posiadaniu filmów, które dokumentują zachowanie policjantów.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy jest głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. Powstał ku czci sześciu milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.

Zobacz wideo Który z kandydatów sprawdzi się lepiej na arenie międzynarodowej? Byrt: Stabilniejszy psychicznie wydaje się Olaf Scholz

Berlin. Policjanci ćwiczyli pompki na Pomniku Pomordowanych Żydów Europy

Niemieckie dzienniki "Bild" oraz "Berliner Zeitung" poinformowały, że posiadają nagrania umundurowanych policjantów z Berlina, którzy ćwiczą pompki, wykorzystując do tego bloki Pomnika Pomordowanych Żydów w Europie. "Berliner Zeitung" potwierdził, że nagranie jest autentyczne i zostało prawdopodobnie wykonane przez tych samych policjantów, którzy zdecydowali się ćwiczyć pompki w tym miejscu.

Przeczytaj więcej najnowszych informacji z zagranicy na stronie głównej Gazeta.pl.

Pomnik Pomordowanych Żydów w Europie jest zlokalizowany w centrum Berlina na otwartej przestrzeni i składa się z 2,7 tys. betonowych bloków różnej wielkości, a odwiedzających obowiązują pewne zasady. Niemiecki dziennik przypomina, że nie wolno wchodzić na betonowe bloki. - Chociaż jest to zabronione, niektórzy wykorzystują tę przestrzeń jako miejsce na piknik, opalanie się lub rozrywkę - informuje niemiecki dziennik.

Szefowa policji przeprasza. Zapowiada rozpoczęcie śledztwa

Barbara Slowik - szefowa berlińskiej policji przeprosiła za zachowanie policjantów i zapowiedziała rozpoczęcie śledztwa. Incydent policjantów ma zostać zbadany zgodnie z prawem i przepisami.

- Pomnik jest miejscem pamięci i upamiętnienia sześciu milionów Żydów, ofiar Holocaustu, a także miejscem pamięci dla teraźniejszości i przyszłości. (…) Zachowanie kolegów jest lekceważeniem tego, co symbolizuje ten pomnik, i nie jest adekwatne do szacunku, jaki powinien mu być okazywany, i jaki okazuje mu berlińska policja - podkreśliła Barbara Slowik. Zwróciła również uwagę na dotychczasową "bardzo dobrą współpracę ze społecznością żydowską".

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy znajduje się w pobliżu Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Powstał w 2005 roku. Nie jest otoczony żadnym ogrodzeniem, czy barierami, więc dostęp do pomnika jest możliwy przez całą dobę.

Więcej o: