Kontrowersyjna decyzja w Szwecji. Zaszczepieni nie muszą poddawać się testom

W Szwecji od poniedziałku osoby zaszczepione przeciw Covid-19 nie muszą poddawać się testom w przypadku wystąpienia u nich objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem. Decyzja ta wywołała krytykę ekspertów.

Według wytycznych szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego osoby z objawami infekcji dróg oddechowych, które są w pełni zaszczepione lub chorowały na Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, powinny jedynie pozostać w domu, ale nie muszą poddawać się testom na obecność koronawirusa. Podobnie dzieci do lat sześciu.

Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Zalecenie to nie dotyczy mieszkańców domów opieki senioralnej oraz osób starszych osób korzystających z domowej pomocy, a także personelu lekarskiego i opiekuńczego. Osoby te powinny być wciąż poddawane testom na obecność SARS-CoV-2.

Więcej informacji o koronawirusie znajdziesz codziennie na stronie głównej Gazeta.pl.

Według Urzędu Zdrowia Publicznego nadmierne testowanie wszystkich osób nie jest już konieczne, gdy "zwiększony zasięg szczepień zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnej choroby oraz rozpowszechnianie się infekcji wśród osób zaszczepionych".

USA: Biden zwrócił się do wywiadu, by 'podwoił wysiłki' ws. badania pochodzenia Covid-19 USA. Sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki zarażona koronawirusem

Decyzję o ograniczeniu przeprowadzania testów pod katem Covid-19 skrytykowali szwedzcy eksperci. Pod koniec października 22 naukowców na łamach dziennika "Dagens Nyheter" opublikowało artykuł, w którym podkreślili oni, że decyzja władz zdrowotnych "jest sprzeczna z rekomendacją WHO, by testować każdy podejrzany przypadek".

Wirusolog: Będziemy śledzić rozwój pandemii po omacku

"Obserwujemy wzrost zakażeń u osób zaszczepionych. Będziemy więc śledzić rozwój pandemii po omacku, a efektem niedostatecznego testowania będzie wzrost liczby osób ciężko chorych, hospitalizowanych oraz zgonów na Covid-19" - uważa prof. wirusologii Bjoern Olsen z Uniwersytetu w Uppsali, jeden z autorów artykułu.

Koronawirus w Polsce Koronawirus. Gdzie powinna być wprowadzona strefa żółta i czerwona? [LISTA]

Z tą opinią nie zgodził się główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, ripostując w telewizji SVT, że jest "wiele innych sposobów na monitorowanie rozwoju epidemii niż tylko testowanie". "Mieszkańcy domów opieki wciąż będą badani pod kątem Covid-19" - podkreślił Tegnell.

W Szwecji obecnie liczba nowych przypadków Covid-19 jest na "względnie niskim poziomie". W ciągu doby odnotowuje się 700-1000 przypadków zakażeń. Pod tym względem gorsza sytuacja epidemiczna panuje obecnie w sąsiedniej Danii oraz w Norwegii.

Do tej pory w Szwecji w pełni zaszczepiono 84,9 proc. społeczeństwa (powyżej 16 lat). Rząd podjął decyzję o zaoferowaniu wszystkim trzeciej dawki, pierwszeństwo mają osoby starsze oraz pensjonariusze domów opieki.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Więcej informacji o koronawirusie na gov.pl

Więcej o: