La Palma. Wulkan Cumbre Vieja wyrzucił bombę wulkaniczną [WIDEO]

W środę grupa obserwujących erupcję wulkanu na La Palmie zauważyła intersujące i rzadkie zjawisko. Wulkan Cumbre Vieja w pewnym momencie wyrzucił kulę lawy, która potoczyła się zboczem. Zdarzenie, które pokazuje tak zwaną bombę wulkaniczną, zostało uwiecznione na nagraniu.

Erupcja wulkanu na La Palmie trwa już od ponad miesiąca. Aktywność wulkaniczna zaczęła się 19 września, a jej końca jak na razie naukowcy nie przewidują. Do tego momentu, zniszczenia objęły już powierzchnię około 900 hektarów.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

La Palma. Bomba wulkaniczna "wypluta" przez wulkan Cumbre Vieja

Na nagraniu umieszonym w mediach społecznościowych przez świadków zjawiska widać, jak kula lawy wyrzucona z wulkanu Cumbre Vieja toczy się w niezwykle szybkim tempie jednym ze zboczy wulkanu. Dopiero w momencie gdy się zatrzymuje, można dostrzec jej pokaźny rozmiar i kolory.

 

Bomba wulkaniczna to nic innego jak rodzaj materiału piroklastycznego (produktów okruchowych pochodzących z wybuchu wulkanicznego), który w trakcie erupcji zostaje wyrzucony w powietrze. "Wypluta" w ten sposób lawa ochładza się i zastyga nim dotrze jeszcze na powierzchnię ziemi. Niektóre bomby wulkaniczne mogą eksplodować podczas lotu.

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

La Palma. Erupcja wulkanu Cumbre Vieja i napływ turystów

Erupcja wulkanu na La Palmie przyciąga tłumy turystów, co powoduje chaos komunikacyjny. Jak podał dziennik "Canarias7", w środę 27 października tłumy obserwujących zdarzenie spowodowały zablokowanie dwóch kluczowych dróg na wyspie. W związku z długim weekendem i dniem Wszystkich Świętych, gazeta przewiduje również napływ kolejnych turystów zainteresowanych wybuchem wulkanu Cumbre Vieja.

Więcej wiadomości z La Palmy przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Władze wysp kanaryjskich apelują o ostrożność i ostrzegają przed emisją dymu z popiołami, która przybiera na sile. W poniedziałek 25 października słup pyłu z wulkanu osiągnął prawie cztery kilometry wysokości. Rośnie również liczba trzęsień ziemi, która w ten sam dzień wyniosła 103.

kadr z filmu 'Drone drops food for dogs trapped in La Palma by volcano lava' na YouTubeLawa z Cumbre Vieja uwięziła psy. Dron spróbuje je uratować. Ma na to 8 minut

Koniec erupcji na tę chwilę nie jest przewidywany. Naukowcy informują, że wewnątrz wulkanu Cumbre Vieja znajdują się wciąż najprawdopodobniej duże pokłady magmy, które równoważą wyrzucane na zewnątrz fontanny ciekłej lawy - co oznacza, że wulkan szybko się nie wyciszy.

Więcej o: