Biden przyleciał do Europy. Spotka się z papieżem Franciszkiem i weźmie udział w szczycie G20

Samolot Air Force One wylądował w Rzymie po 2:30 w nocy. Godzinę później amerykańska para prezydencka dotarła do rezydencji ambasadora USA, gdzie zatrzymała się na czas wizyty we Włoszech. Podczas pobytu w Europie Joe Biden spotka się z papieżem Franciszkiem, a także weźmie udział w szczycie przywódców G20.
Zobacz wideo Generał Pacek: Polska nie potrzebuje tylko zwiększonej liczby żołnierzy

Joe Biden rozpoczął drugą wizytę w Europie. W piątek w Rzymie amerykański przywódca spotka się z Papieżem Franciszkiem. Biały Dom oświadczył, że spodziewa się konstruktywnej dyskusji na temat wspólnych działań opartych na poszanowaniu ludzkiej godności. - Prezydent będzie mieć prywatne spotkanie z papieżem po czym odbędzie się spotkanie rozszerzonych delegacji. Przewidziano także rozmowę z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - mówił podczas briefingu na pokładzie Air Force One doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Podczas briefingu w Białym Domu zapytano rzeczniczkę Joe Bidena Jen Psaki czy podczas spotkania zostanie poruszona kwestia aborcji - kwestii, która dzieli papieża i prezydenta USA. - Jest wiele kwestii, które łączą prezydenta i papieża Franciszka, takich jak walka z ubóstwem, przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu, COVID-19. To będą ogromnie ważne kwestie, które będą głównym tematem rozmów - powiedziała Psaki. Piątkowe spotkanie w Watykanie będzie ich czwartym. Poprzednie trzy miały miejsce gdy Joe Biden był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Joe Biden weźmie udział w szczycie przywódców państw G-20

Biden spotka się też z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą oraz premierem Mario Draghim. Będzie także rozmawiał z prezydentem Francji Emanuelem Macronem, między innymi o naprawie relacji amerykańsko-francuskich po tym, jak Amerykanie przejęli kontrakt na okręty podwodne, który Francja negocjowała z Australią. W sobotę i niedzielę Joe Biden weźmie udział w szczycie przywódców grupy G20. Na spotkaniu nie pojawią się jednak osobiście prezydenci Chin Xi Jinping oraz Rosji Władimir Putin.

Po wizycie w Rzymie Joe Biden uda się do Glasgow na konferencję klimatyczną COP26. Tam może dojść do spotkania Joe Bidena z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, choć Biały Dom jeszcze tego nie potwierdził oficjalnie. Amerykańska para prezydencka powróci do Waszyngtonu w środę.

Więcej o: