KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. "To nie była łatwa decyzja"

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa została w czwartek wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Decyzja zapadła podczas odbywającego się w Wilnie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego. "ENCJ będzie nadal kontynuować współpracę ze wszelkimi zainteresowanymi stronami w celu obrony i przywrócenia niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości tak szybko, jak to możliwe" - czytamy w komunikacie.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa została zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa we wrześniu 2018 r. Jak czytamy w czwartkowym komunikacie, pomimo tej decyzji "nie odnotowano poprawy w sposobie funkcjonowania KRS". Dodano, że sytuacja wręcz "uległa pogorszeniu".

"Warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa" - przekazała ENCJ. Dodano, że polska KRS nie przestrzega tych zasad i "nie stoi już na straży niezależności sądownictwa".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W związku z tym w czwartek, podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego, członkowie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zagłosowali za wykluczeniem polskiej KRS ze swojego grona.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Rekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

"Podjęta dzisiaj decyzja nie jest powodem do świętowania. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jednym z założycieli Sieci, a przedstawiciele poprzednich KRS byli przez lata bardzo szanowani i wnieśli wkład w pracę Sieci, zarówno w Zarządzie, jak i w realizowanych przez ENCJ projektach" - skomentowano.

Podkreślono, że "pozbawienie rady sądowniczej możliwości współpracy jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i nie była to łatwa decyzja".

Zobacz wideo Generał Pacek o planach zmian w polskiej armii

KRS poza Europejską Siecią Rad Sądownictwa

"Każdy oddany dzisiaj przez zrzeszone Rady Sądownictwa głos za wykluczeniem KRS powinien być postrzegany jako działanie podjęte na rzecz obrony ENCJ i wartości, które reprezentuje, takich jak obrona niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości oraz praworządności w Europie" - zaznaczyła ENCJ.

Sąd Najwyższy 21 sędziów Izby Karnej nie chce orzekać z sędziami wskazanymi przez nową KRS

Stowarzyszenie podkreśliło, że "podtrzymuje swoje zobowiązanie do obrony niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości" i "będzie nadal kontynuować współpracę ze wszelkimi zainteresowanymi stronami w celu obrony i przywrócenia niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości tak szybko, jak to możliwe".

"Po spełnieniu przez polską Radę Sądownictwa wymogu niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz obowiązku wspierania wartości, które reprezentuje ENCJ, Europejska Sieć Rad Sądownictwa z radością powita z powrotem polską Radę jako członka sieci" - zaznaczono.

Więcej o: