Nowa Krajowa Rada Sądownictwa została zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa we wrześniu 2018 r. Jak czytamy w czwartkowym komunikacie, pomimo tej decyzji "nie odnotowano poprawy w sposobie funkcjonowania KRS". Dodano, że sytuacja wręcz "uległa pogorszeniu".
"Warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa" - przekazała ENCJ. Dodano, że polska KRS nie przestrzega tych zasad i "nie stoi już na straży niezależności sądownictwa".
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
W związku z tym w czwartek, podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego, członkowie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa zagłosowali za wykluczeniem polskiej KRS ze swojego grona.
"Podjęta dzisiaj decyzja nie jest powodem do świętowania. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jednym z założycieli Sieci, a przedstawiciele poprzednich KRS byli przez lata bardzo szanowani i wnieśli wkład w pracę Sieci, zarówno w Zarządzie, jak i w realizowanych przez ENCJ projektach" - skomentowano.
Podkreślono, że "pozbawienie rady sądowniczej możliwości współpracy jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i nie była to łatwa decyzja".
"Każdy oddany dzisiaj przez zrzeszone Rady Sądownictwa głos za wykluczeniem KRS powinien być postrzegany jako działanie podjęte na rzecz obrony ENCJ i wartości, które reprezentuje, takich jak obrona niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości oraz praworządności w Europie" - zaznaczyła ENCJ.
Stowarzyszenie podkreśliło, że "podtrzymuje swoje zobowiązanie do obrony niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości" i "będzie nadal kontynuować współpracę ze wszelkimi zainteresowanymi stronami w celu obrony i przywrócenia niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości tak szybko, jak to możliwe".
"Po spełnieniu przez polską Radę Sądownictwa wymogu niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej oraz obowiązku wspierania wartości, które reprezentuje ENCJ, Europejska Sieć Rad Sądownictwa z radością powita z powrotem polską Radę jako członka sieci" - zaznaczono.