USA. Kongres zorganizuje wysłuchanie nt. "erozji norm demokratycznych" w Polsce i na Węgrzech

3 listopada Helsińska Komisja przy Kongresie USA zorganizuje wysłuchanie nt. demokracji i rządów prawa w Polsce i na Węgrzech. "W Polsce koalicja rządząca podjęła kroki w celu podważenia niezależności sądownictwa i ograniczenia wolności wypowiedzi" - czytamy w komunikacie.

"Przywódcy na Węgrzech i w Polsce - sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej - przez ostatnią dekadę prowadzili politykę podważającą demokrację i rządy prawa. Na Węgrzech rząd Fideszu osłabił instytucje demokratyczne, zwłaszcza wolne media i niezależne sądownictwo. Zamiast wzmacniać więź transatlantycką Viktor Orban dążył do zacieśnienia więzi z Rosją i Chinami" - napisano w komunikacie Komisji Helsińskiej przy Kongresie USA (Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie).

Zobacz wideo Jakie są szanse na nowelizacje ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy?

O demokracji w Polsce na komisji Kongresu USA. "Zbadanie erozji norm"

Dalej w zapowiedzi wysłuchania stwierdzono, że "w Polsce koalicja rządząca podjęła kroki w celu podważenia niezależności sądownictwa i ograniczenia wolności wypowiedzi". "Świadkowie zbadają erozję norm demokratycznych na Węgrzech iw Polsce oraz omówią konsekwencje dla polityki zagranicznej USA" - czytamy.

Więcej wiadomości nt. relacji Polski z USA na stronie głównej Gazeta.pl.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Przed komisją wystąpią Heather A. Conley, wiceprezeska ds. Europy, Eurazji i Arktyki w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych; Zselyke Csaky z organizacji Freedom House oraz Dalibor Rohacz z think tanku American Enterprise Institute. 

PAP, której depeszę publikuje RMF FM, informuje nieoficjalnie, że wysłuchanie od dawna planował zorganizować Ben Cardin, szef komisji. Obecny spór z UE miał wywołać większe zainteresowanie. - Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojonych erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje - stwierdził informator PAP. 

Więcej o: