Nowym ambasadorem RP w Czechach będzie Mirosław Jasiński. Wkrótce obejmie placówkę w Pradze

Mirosław Jasiński będzie nowym ambasadorem Polski w Czechach - poinformował na antenie Radia Wrocław Radosław Fogiel. Wicerzecznik PiS dodał, że nowy ambasador obejmie placówkę w Pradze niebawem.

Radosław Fogiel powiedział, że kandydaturę Mirosława Jasińskiego zaakceptowała już sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. Dodał, że Jasiński dobrze zna Czechy i jest znany w tym kraju.

Zobacz wideo Dziemianowicz-Bąk o budowie muru: Te środki powinny trafić do ochrony zdrowia

- Jeśli Polska chce mieć dobre stosunki z Czechami, to nie mogłaby mieć lepszego ambasadora - oceniła dla portalu Lidovky.cz Petruszka Szustrova, była dysydentka, publicystka i tłumaczka, zaprzyjaźniona z Jasińskim. Jej wypowiedź znalazła się na łamach serwisu w czerwcu br., kiedy pojawiły się pierwsze pogłoski o obsadzeniu stanowiska przez Jasińskiego.

Rekonstrukcja rządu w Pałacu Prezydenckim w WarszawieRekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie [ZDJĘCIA]

Nowy ambasador RP w Republice Czeskiej. Kim jest Mirosław Jasiński?

Mirosław Jasiński jest scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych, dyplomatą, a także byłym wojewodą wrocławskim. Działał w opozycji antykomunistycznej i był jednym z założycieli podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 1990-1991 był radcą ambasady RP w Pradze, a w latach 2001-2007 kierował Instytutem Polskim w Pradze. Obecnie jest szefem Galerii Miejskiej we Wrocławiu. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w 2020 r. - Krzyżem Wolności i Solidarności.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kim Dzong Un, przywódca Korei PółnocnejKorea Płn. Mieszkańcy płacą tzw. tongpyo, bo kraj nie może drukować gotówki

Jasiński będzie następcą Barbary Ćwioro, którą Andrzej Duda odwołał ze stanowiska ambasadora RP w Czechach w czerwcu zeszłego roku. Jak oceniło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ćwioro miała dopuszczać się mobbingu wobec podwładnych i dyskryminacji. 

Kajdanki (zdjęcie ilustracyjne)Argentyna. 40-latek wyrzucony z sali rozpraw. Zakłócał proces miauczeniem

Więcej o: