Korea Północna. Mieszkańcy płacą tzw. tongpyo, bo kraj nie może drukować gotówki

Pandemia zbiera swoje żniwo w Korei Północnej. Przez blokady handlowe kraj nie może zdobyć wielu produktów m.in. papieru do drukowania pieniędzy, dlatego tworzy zastępcze banknoty z lokalnych materiałów.
Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Bank centralny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zaczął emitować tzw. tongpyo o wartości 5 tys. wonów. Zanim trafiły do Pjongjangu, pojawiły się na prowincjach. Władze nie wytłumaczyły, dlaczego zostały one wprowadzone.

Więcej informacji ze świata i z kraju przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

California StormsUSA. Bomba cyklonowa w Kalifornii. Fala zniszczeń i brak prądu [ZDJĘCIA]

Korea Północna. Lokalne banknoty "wyglądają jak zwykły papier"

Od wybuchu COVID-19 w kraju pojawiły się różne niedobory, które doprowadziły do skoków cen importowanych produktów, a nawet ich całkowitego braku. Nawet atrament stał się towarem deficytowym i jest niezwykle trudny do zdobycia. W następstwie zostały wprowadzone kupony gorszej jakości stworzone z lokalnych materiałów.

Wielu inwestorów z Korei Północnej niechętnie z nich korzysta ze względu na ich niską jakość. Jak mówi rozmówca Asia Press, "wyglądają jak zwykły papier".

Braki w zaopatrzeniu i skok cen importowanych produktów w Korei Północnej

Odkąd na początku pandemii Korea Północna zablokowała swoje granice dla większości handlu, wartość obcej waluty gwałtownie spadła. W kraju pojawiły się różne niedobory, które doprowadziły do ogromnych skoków cen importowanych produktów, a nawet ich całkowitego braku. 

Jak twierdzi Peter Ward, ekspert ds. gospodarki Korei Północnej, istnienie kuponów pieniężnych może również mieć związek z niedawną kontrolą kapitału. Rozwój sytuacji jest kolejnym przypomnieniem, że gospodarka KRLD nie jest w dobrej kondycji. "Jeśli nie będą ostrożni, mogą przestrzelić swoje dodrukowanie pieniędzy i zacząć ponownie podnosić inflację, tak jak kraj był ostatnio świadkiem w latach 2001-13" - powiedział w NK News.

Kim Dzong Un, przywódca Korei PółnocnejKorea Północna może być przygotowywana na odejście Kim Dzong Una

Więcej o: