Biały Dom ujawnia szczegóły podróży Bidena do Europy. W planach m.in. spotkanie z Franciszkiem

Spotkanie z papieżem Franciszkiem, premierem Włoch i prezydentem Francji - to niektóre z punktów wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Europie. To druga podróż amerykańskiego przywódcy na kontynent po objęciu przez niego urzędu. Analitycy wskazują, że atmosfera może być nieco bardziej napięta w porównaniu do poprzedniej.

Prezydent Joe Biden odleci do Europy w najbliższy czwartek. W piątek spotka się z papieżem Franciszkiem. Jak podaje CNN, najprawdopodobniej Biden i Franciszek będą poruszać kwestie związane z migracją, zmianami klimatycznymi i nierównościami w dochodach.

W piątek Biden spotka się także z premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

W sobotę i niedzielę Biden weźmie udział w stolicy Włoch w szczycie grupy G20.

Więcej informacji z USA znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Doradca prezydenta USA Jake Sullivan jako główne tematy rozmów z europejskimi partnerami wymienił zakłócenia w światowym łańcuchu dostaw, ceny energii, zagrożenie ze strony Iranu oraz globalny program inwestycji w infrastrukturę, który ma być konkurencja dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

- Mimo wielu komentarzy w ostatnich tygodniach na temat stanu relacji transatlantyckich, Stany Zjednoczone i Europa zbliżają się do szczytu zjednoczone w najważniejszych sprawach dotyczących świata - mówił Sullivan.

Zobacz wideo Sven stracił w tym roku 2 mln metrów sześciennych wody. "Widziałem też agonię mniejszego lodowca" [OKO NA ŚWIAT]

Joe Biden. Wizyta amerykańskiego prezydenta w Europie

Portal "Foreign Policy", komentując wizytę Bidena we Włoszech, ocenił, że może ona nie przebiegać w tak pozytywnej atmosferze, jak poprzednia europejska podróż prezydenta USA.

"Niektórzy europejscy sojusznicy wciąż narzekają na to, jak Biden poradził sobie z wycofaniem się USA z Afganistanu, podczas gdy Francuzi są rozdrażnieni anulowaniem przez Australię ważnego kontraktu na okręty podwodne na rzecz amerykańskiej i brytyjskiej technologii" - czytamy.

Na szczycie G20 nie pojawią się osobiście przywódcy Chin i Rosji. Biały Dom nie potwierdził jak dotąd spotkania Joe Bidena z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, mimo że zapowiedziała je wcześniej strona turecka.

Po wizycie w Rzymie prezydent USA uda się na szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. Szczyt odbywać się będzie od 31 października do 12 listopada. Biden ma wygłosić podczas szczytu przemówienie.

Więcej o: