Amsterdam. Holenderski sąd zdecydował. Krymskie złoto wróci na Ukrainę

Złoto Scytów powinno wrócić na Ukrainę - taka jest decyzja holenderskiego sądu apelacyjnego. Chodzi o kolekcję starożytnych klejnotów, do których prawo roszczą sobie rosyjskie, okupacyjne władze Krymu.
Zobacz wideo Wybory na Ukrainie. W pierwszej turze prowadzi komik

Spór rozpoczął się w 2014 roku, kiedy cztery krymskie muzea próbowały skłonić amsterdamskie muzeum do odesłania złota. We wtorek 26 października sąd apelacyjny w Amsterdamie zdecydował, że złoto powinno wrócić na Ukrainę - pisze BBC

Jagoda Grondecka wróciła do Kabulu. Zwróciła uwagę na zmiany, jakie zaszły w Afganistanie i opublikowała zdjęciaJagoda Grondecka wróciła do Kabulu. Pokazała zmiany w Afganistanie [ZDJĘCIA]

Amsterdam. Sąd apelacyjny zdecydował. Krymskie złoto wróci na Ukrainę?

Holenderski sąd apelacyjny potwierdził decyzję sądu niższej instancji sprzed pięciu lat. Kolekcja licząca kilkaset unikalnych wyrobów ze złota, między innymi złoty scytyjski ceremonialny hełm z IV wieku p.n.e. oraz inne artefakty wykonane przez starożytnych Scytów i odnalezione na południu Ukrainy, zostanie oddana władzom w Kijowie.

Drogocenne eksponaty na początku 2014 roku wyjechały z krymskich muzeów na wystawę "Krym - złoto i tajemnice Morza Czarnego", pokazywaną wówczas w Amsterdamie. Półwysep krymski został następnie zaanektowany przez Rosję, która zażądała zwrotu eksponatów. Według sądu kolekcja jest własnością państwa ukraińskiego i dlatego powinna wrócić na Ukrainę.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Epidemia koronawirusa na UkrainieUkraina. Najwięcej zgonów od początku pandemii, z Polski jedzie tlen

Prezydent Ukrainy o werdykcie holenderskiego sądu: Zawsze odzyskujemy to, co nasze

Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał werdykt holenderskiego sądu długo oczekiwanym zwycięstwem. "Zawsze odzyskujemy to, co nasze" - napisał w swoich mediach społecznościowych. Jak dodał, po odzyskaniu złota Scytów, Ukraina odzyska też Krym.

Nie wiadomo jednak czy kolekcja w najbliższym czasie wróci nad Dniepr, ponieważ sprawą może się jeszcze zająć holenderski Sąd Najwyższy. Sąd apelacyjny poinformował natomiast, że swoją decyzję oparł na ustawie o muzeum ukraińskim z 1995 roku.

Więcej o: