Holandia. Dziennik opublikował karykaturę Mateusza Morawieckiego. Z ręką wyciągniętą po pieniądze i młotem

W holenderskiej gazecie pojawiła się karykatura przedstawiająca Mateusza Morawieckiego. Polski premier trzyma w ręku duży młot, a za nim widać ruiny, w których zauważyć można posąg Temidy - greckiej bogini będącej uosobieniem wymiaru sprawiedliwości czy flagę Unii Europejskiej.

Grafikę z karykaturą premiera udostępnił poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. "Tak go widzą w Holandii. Niszczą markę Polska skutecznie" - skomentował polityk. Grafika Hajo de Reijgera ukazała się w sobotę w "NRC Handelsblad"

Więcej o polityce na stronie głównej Gazeta.pl.

Karykatura premiera Mateusza Morawieckiego w holenderskiej gazecie

Temida przygnieciona jest gruzami, obok której leżą jej atrybuty, oznaczające sprawiedliwość (wagę) i praworządność (miecz) - to widać z lewej strony rysunku. Karykatura sugeruje, że sprawcą zburzenia fundamentów Unii Europejskiej i wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest Mateusz Morawiecki. Ponadto premier wyciąga przed siebie rękę, co ma prawdopodobnie oznaczać wyciąganie ręki po europejskie pieniądze. Z prawej strony widać natomiast samochód dostawczy w biało-czerwonych barwach i z polskim godłem.

Zobacz wideo Pomaska: Premier Morawiecki nie miał nic konstruktywnego do powiedzenia, a dostawał jeden wielki łomot

Karykatura Mateusza Morawieckiego to nawiązanie do ostatniej debaty w Parlamencie Europejskim, której tytuł brzmiał: "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Eurodeputowani zajmowali się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie wyższości Konstytucji nad prawem UE.

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego wzbudziło wówczas wiele emocji i było szeroko komentowane przez media w Polsce i za granicą. - Ten wyrok kwestionuje podstawy UE. To bezpośrednie wyzwanie dla europejskiego porządku prawnego - odpowiadała polskiemu premierowi przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa; to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski - dodała na późniejszej konferencji prasowej Ursula von der Leyen.

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Więcej o: