Niemcy. Neonaziści "patrolowali" granicę w okolicach Guben. Bojówkarzy powstrzymała policja

W okolicy miasta Guben we wschodnich Niemczech, w pobliżu granicy z Polską, lokalna policja interweniowała w związku z obecnością ok. 50 ultraprawicowych bojówkarzy. Byli uzbrojeni w maczety, noże, kije bejsbolowe i gaz pieprzowy. Mężczyźni odpowiedzieli na apel neonazistowskiej partii Trzecia Droga, by blokować granicę niemiecko-polską przed migrantami ze Wschodu.

Jak informuje BBC, policja skonfiskowała broń bojówkarzy. Ostatecznie opuścili oni okolice Guben w sobotę wieczorem i we wczesnych godzinach rannych w niedzielę.

W sobotę kilkadziesiąt osób zorganizowało kontrmanifestację, podkreślając, że migranci mają prawo do uzyskania azylu.

Więcej informacji o sytuacji na granicy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Burmistrz Guben Fred Mahro, choć potępia nielegalne przekraczanie granic, przypomniał, że to państwo jest powołane do strzeżenia porządku i zaapelował o powstrzymanie się od prób brania sprawiedliwości we własne ręce.

Zobacz wideo Czy zapłacić Łukaszence za rozwiązanie problemu z migrantami? Kwaśniewski: Tak

Niemcy. Tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy

Według niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera w tym roku szlakiem przez Białoruś i Polskę do Niemiec dotarło w sposób nielegalny ponad 6 tysięcy migrantów, pochodzących głównie z Iraku, Syrii, Jemenu, Afganistanu i Iranu.

Tylko w ostatnich dniach ochronę niemiecko-polskiej granicy wzmocniło 800 dodatkowych funkcjonariuszy.

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny KomorowskiejPierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

Licząca około 600 członków partia Trzecia Droga powstała w 2013 roku. Według niemieckiego kontrwywiadu jest to ugrupowanie gotowe do przemocy.

Wśród jego postulatów są "odbudowa Wielkich Niemiec w ich historycznych granicach z poszanowaniem prawa międzynarodowego" oraz "natychmiastowe powstrzymanie zalewu kraju imigrantami i ciągłego nadużywania procedur azylowych". 

Więcej o: