Wielka Brytania. 25-latek z zarzutami ws. zabójstwa parlamentarzysty Davida Amessa. "Akt terroru"

Brytyjska prokuratura uznaje zabójstwo parlamentarzysty za akt terroru. Dlatego oskarżonemu w sprawie mężczyźnie postawiono zarzuty zarówno dot. morderstwa członka Izby Gmin Davida Amessa, jak przygotowania ataku terrorystycznego. Amess został ugodzony nożem podczas spotkania z wyborcami i zmarł na miejscu.
Zobacz wideo Pomaska: Premier Morawiecki nie miał nic konstruktywnego do powiedzenia, a dostawał jeden wielki łomot

25-letni mężczyzna usłyszał zarzuty w sprawie zabójstwa brytyjskiego parlamentarzysty Davida Amessa. Ali Harbi Ali, Brytyjczyk pochodzenia somalijskiego, jest oskarżony o zabójstwo i przygotowanie ataku terrorystycznego - podaje BBC.

Przedstawiciel Partii Konserwatywnej, zasiadający w Izbie Gmin sir David Amess został wielokrotnie ugodzony nożem podczas spotkania z wyborcami. Mimo pomocy medyków zmarł na miejscu. Do tragedii doszło 15 października w miasteczku Leigh-on-Sea, na wschód od Londynu.

Jak podaje BBC, 25-latek został zatrzymany jeszcze w dniu ataku. Prokuratura poinformowała, że w atak miał podłoże terrorystyczne, a oskarżonym kierowały motywacje "religijne i ideologiczne".

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zabójstwo parlamentarzysty 

David Amess miał 69 lat. Osierocił pięcioro dzieci. Posłem był od 1997 roku. Po raz pierwszy w Izbie Gmin zasiadł na początku lat osiemdziesiątych. Był aktywnym członkiem lokalnej społeczności katolickiej. Zdecydowanie sprzeciwiał się aborcji. Starał się poprawić sytuację uchodźców przybywających do Królestwa. Opowiadał się za brexitem, znany był z walki o prawa zwierząt.

Po śmierci parlamentarzysty flagi nad Downing Street i budynkami parlamentu zostały opuszczone do połowy masztu. Boris Johnson mówił o "szoku i smutku". - Przede wszystkim był jednym z najmilszych i najłagodniejszych ludzi w naszej polityce - stwierdził szef Partii Konserwatywnej. - Miał wybitne osiągnięcia w uchwalaniu prawa, które pomagało najsłabszym, np. osobom cierpiącym na endometriozę. Pracował nad rozwiązaniami kładącymi kres okrucieństwu wobec zwierząt. Robił tak wiele, by zmniejszyć ubóstwo energetyczne w całym kraju - dodał Boris Johnson.

Więcej o: