Hiszpania. Rektor katedry w Toledo zrezygnował. Powód? Teledysk o zabarwieniu erotycznym [ZDJĘCIA]

Rektor Katedry Najświętszej Marii Panny w Toledo Juan Miguel Ferrer zrezygnował z pełnionej funkcji po tym, jak wydał zgodę na nagranie w kościele teledysku "Ateo". W wideoklipie pojawia się naga piosenkarka trzymająca ściętą głową mężczyzny.

Więcej wiadomości ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wywiad z autorem książki "Pamiętam" - Piotrem Stankiewiczem

Archidiecezja przeprosiła wiernych za nakręcone w katedrze sceny. Głos w sprawie zabrał również arcybiskup Francisco Cerro Chaves, metropolita Toledo.

Hiszpania. Teledysk nagrany w katedrze w Toledo oburzył wiernych

Teledysk do piosenki "Ateo" (hiszp. ateista) został nagrany w Katedrze Najświętszej Marii Panny w Toledo. Zgodę na wykorzystanie świątyni w wideoklipie wydał ks. Juan Miguel Ferrer, rektor katedry [duchowny, który opiekuje się kościołem katolickim, który nie należy do żadnej parafii ani wspólnoty - red.].

Po tym jak teledysk został opublikowany w sieci, spłynęła na niego fala krytyki ze strony katolików. Jak podaje New York Post, arcybiskup Francisco Cerro Chaves poprosił wiernych o okazanie miłosierdzia.

Utwór "Ateo" nagrał raper C. Tangana oraz piosenkarka Nathy Peluso. W teledysku widać tańczącą w katedrze parę, którą obserwują duchowni. Pojawiają się również momenty szarpania kobiety za włosy, negliżu oraz ściętej głowy mężczyzny. W wideoklipie wzięli również udział hiszpańscy celebryci, m.in. hiszpański aktor Brays Fernández znany też jako Brays Efe.

 

Spain Volcano Wulkan Cumbre Vieja powiększył wyspę o 30 ha i wciąż jest groźny

Rektor katedry w Toledo zrezygnował. Archidiecezja przeprosiła wiernych

Swoją zgodę na teledysk ks. Juan Miguel Ferrer, rektor katedry tłumaczył chęcią dialogu ze współczesną kulturą oraz ukazaną w nim historią nawrócenia bohatera. Prosił również wiernych o wybaczenie. Ostatecznie jednak zrezygnował z pełnionej funkcji.

Arcybiskup Francisco Cerro Chaves również przeprosił za zaistniałą w katedrze sytuację i przyznał, że nie był wcześniej świadomy treści tego projektu, a także jego końcowego rezultatu. Wspomniał też o odprawieniu specjalnej mszy w intencji odpokutowania grzechów oraz obiecał, że katedra już nigdy nie zostanie wykorzystana w podobny sposób.

Oscary 2022. 'Diuna' - kadr z filmu: Timothee Chalamet "Diuna" zadebiutuje dzień wcześniej na HBO Max. Zdjęcia pokazują, że jest na co czekać

Według Catholic News Agency za możliwość nagrywania w katedrze raper zapłacił 15 tys. euro. Archidiecezja oznajmiła, że pieniądze pochodzące z działalności dodatkowej są zawsze przeznaczane na cel charytatywny. Opublikowała również list do wiernych z przeprosinami.

Katedra w Toledo to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w stylu gotyckim. W jej wnętrzu znajduje się twórczość malarzy takich jak: Peter Paul Rubens, Francisco Goya czy Caravaggio.

Więcej o: