Japonia. Erupcja wulkanu Aso na wyspie Kiusiu. Pluje lawą, wyrzuca popiół 3 km w górę. Alarm 3. stopnia

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała w środę 20 o erupcji wulkanu Aso na wyspie Kiusiu. Do wybuchu doszło o 11.43 czasu lokalnego. Wulkan pluje lawą i wyrzuca popiół na wysokość około 3,5 tys. metrów w odległości kilometra od krateru.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Japońska Agencja Meteorologiczna, która poinformowała o wybuchu wulkany,  wydała też ostrzeżenie o aktywności wulkanicznej trzeciego poziomi i zaalarmowała, że przebywanie na terenach w pobliżu wulkanu jest niebezpieczne.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Japonia. Wybuch wulkanu Aso na wyspie Kiusiu

Na japońskiej wyspie Kiusiu doszło w środę do erupcji wulkanu Aso. Popioły wulkaniczne wydobywają się na wysokość około 3,5 tys. metrów w odległości kilometra od krateru.  Zdaniem naukowców z Japońskiej Agencji Meteorologicznej wulkan będzie tryskał lawą co najmniej do późnego popołudnia.

Wulkan Cumbre Vieja na La PalmieWulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

Wybuch wulkanu Aso. Agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie

Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali. Zbliżanie się do wulkanu jest niebezpieczne, jest m.in. ryzyko spadania dużych skał - podaje Reuters.

W związku z tym lokalna społeczność proszona jest o to, by nie przebywać na zagrożonych terenach.Najbardziej zaludnionym miastem w pobliżu wulkanu jest Aso, którego populacja liczy około 26,5 tys. osób.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La PalmaErupcja wulkanu na La Palmie. "Nie ma oznak, że koniec jest bliski"

Rząd sprawdza, czy w pobliżu wulkanu nie znajdowali się wspinacze - poinformował Agencję Reutera sekretarz gabinetu Hirokazu Matsun, wskazując, że nie ma obecnie żadnych informacji o ofiarach.

Ostatnia, niewielka erupcja wulkanu Mount Aso zdarzyła się w 2019 roku. Z kolei najtragiczniejsza od prawie 90 lat katastrofa wulkaniczna w Japonii miała miejsce na Mount Ontake we wrześniu 2014 roku. Wybuch wulkanu był zupełnie niespodziewany, zginęło 40 osób. Obecnie w Japonii jest 110 aktywnych wulkanów, a ze względu na zagrożenie stale monitorowanych jest 47 wulkanów.

Więcej o: