Niemcy. Neonaziści chcą się zebrać w sobotę na granicy z Polską. Niepokojący apel

Z doniesień niemieckich mediów wynika, że skrajnie prawicowa partia Trzecia Droga ma zamiar uaktywnić się na granicy z Polską poprzez organizację obywatelskich patroli. Według gazety "Berliner Zeitung" na granicy może dojść do brutalnych zachowań.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Neonazistowskie ugrupowanie Trzecia Droga wydało apel do wzięcia udziału w obywatelskich patrolach, których zadaniem miałoby być pilnowanie granicy polsko-niemieckiej w okolicy miejscowości Gubin w Brandenburgii. Ich celem ma być "powstrzymanie migrantów", którzy próbują przedostać się do kraju. 

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów" Reportaż z granicy

Niemcy. Trzecia Droga nawołuje do marszu na granicę z Polską. Wymienia, co trzeba ze sobą zabrać

Jak pisze niemiecki dziennik "Berliner Zeitung" cytowany przez wp.pl, Trzecia Droga jest w trakcie organizowania grup tak zwanej straży obywatelskiej. Ugrupowanie wzywa do zebrania się w okolicy Guben w sobotni wieczór 23 października. 

"Należy wziąć ze sobą nieprzemakalne ciemne ubrania i buty, latarki czołową i zwykłą oraz ewentualnie noktowizor" - brzmiała treść apelu relacjonowana przez dziennik. 

Wawel. Protest w miesięcznice pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich"Oni umierają na granicy". Kaczyński przyjechał na Wawel. Napotkał protest

Niemcy. Według dziennika na granicy może dojść do brutalnych scen

Według "Berliner Zeitung", na który powołuje się również m.in. portal Deutsche Welle, "można zakładać, że dojdzie do brutalnych zachowań" na granicy polsko-niemieckiej. Zgodnie z przewidywaniami grupa neonazistów może próbować stosować push-backi, czyli "wypychanie" migrantów z powrotem na granicę

Rzecznik policji federalnej w rozmowie z dziennikiem potwierdził, że policja wie o planowanej akcji ugrupowania i dokładnie przygląda się jej rozwojowi. Działania w tej sprawie są uzgadniane z władzami Brandenburgii oraz policją kraju związkowego. 

Praktyki, które mogły stać się "wzorem" dla neonazistów, to brutalne push-backi, których dokonywano m.in. na granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną, Rumunii czy Grecji. Międzynarodowy zespół dziennikarzy ujawnił nagranie, na którym widać zamaskowanych mężczyzn, którzy przepędzali migrantów za granicę i bili ich pałkami. Więcej na ten temat przeczytasz w materiale: 

Uchodźcy uwięzieni na granicy Chorwacji oraz Bośni i HercegowinyPrzepędzali migrantów za granicę i bili ich pałkami.Eksperci: To policjanci

Z informacji niemieckiej policji wynika, że od sierpnia tego roku do kraju bez zezwolenia miało wjechać już ponad 4300 osób. To obywatele m.in. Iraku, Syrii, Jemenu czy Iranu. Partia Trzecia Droga została założona w 2013 roku z udziałem byłych neonazistowskich działaczy Narodowodemokratycznej Partii Niemiec. Wśród ich postulatów znajduje się m.in. "odbudowa Wielkich Niemiec w ich historycznych granicach z poszanowaniem prawa międzynarodowego". 

Więcej o: