Grecja. Silne trzęsienie ziemi odczuwalne nawet w Izraelu, Egipcie, Turcji i na Cyprze

Do trzęsienia ziemi w pobliżu greckiej wyspy Karpatos doszło we wtorek 19 października. Magnituda wstrząsu osiągnęła 6, a silne trzęsienie było odczuwalne również w innych krajach.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Trzęsienie ziemi objęło też inne kraje niż Grecja. Wstrząsy odczuwalne były w Turcji, Palestynie, Egipcie, Libanie, Izraelu, a także na Cyprze.

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu greckiej wyspy Karpatos

Do trzęsienia ziemi doszło niedaleko greckiej wyspy Karpatos i 208 km od wyspy Rodos. Według danych opublikowanych przez United States Geologigal Survey, rozpoczęło się rankiem - o godzinie 7:32.

Niektóre wskaźniki odnotowały, że magnituda mogła wynosić nawet 6,4. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości 58 km. Europejskie Centrum Sejsmologiczne Morza Śródziemnego przekazało, że według świadka zdarzenia mogło trwać około 30 sekund.

trzęsienie ziemi w pobliżu Grecjitrzęsienie ziemi w pobliżu Grecji U.S. Geological Survey

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Trzęsieni ziemi silnie odczuwalne w innych krajach

Jak podaje portal TVN24.pl., trzęsienie było silnie odczuwalne również w innych krajach. Władze egipskie potwierdzają, że w Kairze odnotowano wstrząsy przekraczające magnitudę wstrząsu na poziomie 6. Z kolei departament sejsmologii izraelskiego Ministerstwa Energii poinformował, że trzęsienie było "odczuwalne w całym kraju".

W Grecji najmocniej doświadczyły go osoby, które znajdowały się wówczas na wsypach takich jak Rodos czy Kreta. W tej chwili nie ma żadnych informacji na temat ofiar śmiertelnych czy też osób rannych.

Trzęsienie ziemi w rejonie KretyGrecja. Silne trzęsienie ziemi w rejonie Krety. "Poważne szkody"

Ostatnie trzęsienia ziemi w pobliżu Grecji miały miejsce 27 września oraz 12 października 2021 roku. Podczas tego pierwszego życie straciła jedna osoba (62-letni robotnik zajmujący się renowacją cerkwi), a jedenaście zostało rannych. Wrześniowe trzęsienie spowodowało także liczne szkody w infrastrukturze oraz konieczność ewakuacji niektórych szkół. Na Krecie odnotowano wówczas wstrząsy o magnitudzie 6,5.

Więcej o: