Wulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór, z którego wylewa się lawa [GALERIA]

Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie jest aktywny od 19 września. W sobotę Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich poinformował o nowym otworze, z którego wylewa się lawa. Nowe ujście wulkanu znajduje się na południowy wschód od krateru.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

19 września doszło do wybuchu Cumbre Vieja, który należy do grupy najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. W XX wieku jego aktywność zanotowano dwukrotnie - najpierw w 1949 roku, później w 1971 roku.

Zobacz wideo Włochy: wybuch wulkanu Stromboli

Wulkan Cumbre Vieja ma nowy otwór. Naukowcy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec

O nowym otworze w wulkanie Cumbre Vieja, z którego wylewa się lawa, poinformowali naukowcy z Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich. Wskazali na drastyczne zwiększanie się wydzielania lawy i choć zastrzegli, że nowy strumień nie stanowi zagrożenia dla okolicznej ludności, to wulkan jeszcze przez długi czas się nie wyciszy.

Lokalne media podają, że do piątku 15 października lawa wypływająca z wulkanu zniszczyła około 1800 budynków. Zapowiadano również, że w związku z niespodziewanym wyciekiem lawy, pogorszy się stan powietrza na wyspie.

Wybuch wulkanu na La Palmie. Chmura toksycznego gazu dotarła nad Polskę

W poniedziałek 11 października lawa z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie pochłonęła cementownię. Następnie w fabryce wybuchł pożar, na skutek którego wytworzyła się chmura toksycznego gazu. Z jego powodu służby ewakuowały trzy tysiące mieszkańców El Paso i Lo Llanos de Aridane.

Trzy dni później  chmura toksycznego gazu dotarła też nad Polskę. "Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację" - uspokajało w piątek na Twitterze RCB.

"Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów (to wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny)" - poinformowano.