Andrej Babisz nie chce tworzyć nowego rządu w Czechach. Zamierza przejść do opozycji

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział w piątkowym wywiadzie dla stacji Frekvence 1, że nie będzie stosował obstrukcji przy przekazywaniu władzy. Szef rządu zapewnił, że po przegranych wyborach jest gotów na przejście do opozycji.

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

W wywiadzie dla radia Frekvence 1 premier Andrej Babisz zadeklarował, że nie przyjmie propozycji utworzenia rządu, jeśli zgodnie z zapowiedzią otrzyma ją od prezydenta Milosza Zemana. Obecny szef rządu dodał, że jest gotów na przekazanie władzy tworzącej się koalicji i przejście do opozycji wraz ze swoją partią ANO.

Babisz nie przystanie na propozycję Zemana. Rozważa przejście do opozycji

Andrej Babisz już wcześniej wskazywał, że prawdopodobnie nie będzie próbował tworzyć rządu w sytuacji, w której pięć opozycyjnych partii dysponuje większością głosów w nowej Izbie Poselskiej i żadna z nich nie zamierza negocjować z ANO. Partia Babisza w październikowych wyborach uzyskała 72 mandaty.

Ugrupowania, które mają stworzyć większościowy rząd w Czechach, od czwartku prowadzą rozmowy programowe zmierzające do podpisania umowy koalicyjnej. Porozumienie obejmie koalicję SPOLU oraz sojusz Partii Piratów i Burmistrzów (mające razem 108 mandatów w 200-osobowej izbie). Według deklaracji ma być gotowe do 8 listopada, czyli do dnia, w którym odbędzie się inauguracyjne posiedzenie nowej kadencji.

Zobacz wideo "Boję się, że jak zaczną kosić kukurydzę, znajdzie się mnóstwo martwych migrantów". Reportaż z granicy

Milosz Zeman spotka się liderem SPOLU

Prezydent Czech Milosz Zeman zamierza spotkać się z liderem opozycyjnej koalicji SPOLU Petrem Fialą. Data spotkania zostanie ustalona w późniejszym terminie i dojdzie do niego, gdy prezydent opuści oddział intensywnej terapii.

Milosz Zeman został przewieziony do szpitala i umieszczony na oddziale intensywnej terapii w niedzielę, zaraz po spotkaniu z dotychczasowym premierem Andrejem Babiszem w letniej rezydencji w Lanach.

Prezydent Czech Milosz ZemanPrezydent Czech zabrany do szpitala tuż po spotkaniu z premierem

Dzień wcześniej okazało się, że opozycyjna koalicja SPOLU pokonała rządzącą do tej pory partię ANO Andreja Babisza jej sojuszników w wyborach parlamentarnych i oświadczyła, że jest gotowa utworzyć rząd z Petrem Fialą na czele.

Więcej o: