Wyspy Salomona. Trzęsienie ziemi na Pacyfiku o magnitudzie 6,6. Rozładowanie bez tsunami

Zarejestrowano trzęsienie ziemi o wstępnej sile 6,6 w skali Richtera na Wyspach Salomona - podała amerykańska agencja USGS. Epicentrum trzęsienia znajdowało się 155 km na południowy zachód od miasta Buala. Rozładowanie nie wywołało fali tsunami

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Boję się, że jak skoszą kukurydzę, to tam będą martwi ludzie". Nasz reportaż z pogranicza

Wyspy Salomona to państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, leżące na wschód od Nowej Gwinei. Zamieszkuje je 552 tysięcy osób. Cały ten obszar stanowi część tzw. pacyficznego pierścienia ognia charakteryzującego się dużą aktywnością sejsmiczną - 81 proc. wszystkich trzęsień na naszej planecie - i wulkaniczną.

Październikowe powodzie w GrecjiGrecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Wyspy Salomona. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6

Hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 33 km. Jak dotąd nie ma żadnych doniesień o zniszczeniach czy ofiarach śmiertelnych. Nie wydano również ostrzeżenia przed tsunami.

Pacyficzny Pierścień Ognia - nie tylko trzęsienia ziemi 

Mimo że wybuchy wulkanów można zaobserwować na całym świecie, to w strefie Pacyficznego Pierścienia Ognia zdarza się to szczególnie często. Dlaczego? Ocean Spokojny leży na największej płycie tektonicznej Ziemi - płycie pacyficznej. Płyta porusza się i trze o inne płyty litosfery, co powoduje ogromną aktywność wulkaniczną na jej brzegach. 

Pierścień aktywnych wulkanów ciągnie się od Nowej Zelandii, przez Indonezję i Japonię, aż po Alaskę i zachodnie wybrzeża obu Ameryk.

W pierścieniu ognia znajduje się obecnie ok. 450 wulkanów, z czego większość jest czynna.

Najsilniejszy wstrząs tektoniczny w historii - wielkie trzęsienie chilijskie

22 maja 1960 roku w Chile został zarejestrowany największy wstrząs tektoniczny w historii. Zjawisko, nazywane wielkim trzęsieniem chilijskim, o sile 9,5 w skali Richtera, wywołało również fale tsunami, które dotarły do wybrzeża Ameryki Południowej. Epicentrum znajdowało się w okolicach Lumaco, ale najbardziej poszkodowanym miastem była Valdivia, położona 700 km na południe od stolicy Chile - Santiago. Do dzisiaj istnieją spore rozbieżności w szacowaniu skutków katastrofy - liczba zabitych waha się według różnych źródeł od tysiąca do sześciu tysięcy, a straty materialne zostały wycenione w latach 60. na kwotę od 400 do 800 milionów dolarów.

IMGW-PIB METEO POLSKAChmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja dotarła nad Polskę

Więcej o: