Grecja. Ballos uderzył. Zniszczenia po czwartkowych burzach i ulewach [ZDJĘCIA]

Grecja mierzy się ze skutkami ulew i gwałtownych burz spowodowanych przez Ballos - silny front atmosferyczny, który uderzył w środę w wyspę Eubea (Evia) i inne części kraju. Greckie władze ostrzegały obywateli, by nie wychodzili na zewnątrz, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Letnie pożary lasów w północnych rejonach Eubei, położonej ok. 130 km na północ od Aten, sprawiły, że obszar stał się bardziej podatny na gwałtowne powodzie - przekazała agencja Associated Press. Na skutek podtopień konieczna była ewakuacja kilkudziesięciu mieszkańców północnej części wyspy. Ratowniczymi śmigłowcami przetransportowano ich do krewnych lub do hoteli wynajętych przez lokalne władze. 

William Shatner w stroju Kapitana Jamesa T. Kirka do filmu 'Star Trek V', 1988 r.Kapitan Kirk wrócił w kosmos, tym razem naprawdę. William Shatner pobił rekord

Podobną pomoc otrzymało 30 osób z Korfu, gdzie w obliczu zagrożenia powodziowego wprowadzono stan wyjątkowy. Żywioł doprowadził do zamknięcia niektórych dróg i przerw w dostawach prądu. Ateńska straż pożarna do czwartkowego wieczoru wzywana była ponad 300 razy: do wypompowywania wody, wycinania drzew i usuwania innych skutków powodzi. Najwięcej strat zasygnalizowano w Peristeri, Moschato, Kifisii i Nowej Filadelfii. W tym ostatnim mieście uczniowie jednej ze szkół musieli zrobić pomost z biurek, by wydostać się z zalanego budynku.

Zalany został także słynny pchli targ w centrum stolicy. Ulewne deszcze zakłóciły usługi transportu publicznego, ale międzynarodowe lotnisko w Atenach działało bez zmian.

Grecja. Rekordowe opady deszczu w Salonikach, pierwszy śnieg na Nimfeo

Jak podał Greek Reporter, w Salonikach w ciągu zaledwie kilku godzin spadł deszcz wynoszący połowę wrześniowej sumy opadów typowej dla tego regionu. Z kolei na wyspie Nimfeo w czwartek spadł pierwszy śnieg. Opady zaczęły się wcześnie rano, śnieg padał do wieczora, tworząc pokrywę o grubości 15 cm - podało radio Athina984. Poprawa pogody w Grecji zapowiadana jest na sobotę.

Liban. Żałoba narodowa po zamieszkach w BejrucieLiban. Żałoba narodowa po zamieszkach w Bejrucie. Co najmniej 6 ofiar

Więcej o: