Bejrut. "Sceny przypominały wojnę", wzrost liczby poszkodowanych. Ogłoszono żałobę narodową

W wyniku strzelaniny w stolicy Libanu Bejrucie zginęło co najmniej 6 osób, a 32 zostały ranne. Do zdarzenia doszło na granicy szyickiej i chrześcijańskiej części miasta, zaraz po protestach Hezbollahu przeciw sędziemu badającemu sprawę eksplozji w bejruckim porcie w 2020 roku. Szef rządu ogłosił również, że piątek będzie dniem żałoby narodowej.

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niepokoje rozpoczęły się podczas protestu szyickich ugrupowań Hezbollah i Amal przeciwko sędziemu badającemu sprawę zeszłorocznego, gigantycznego wybuchu w bejruckim porcie. Szyici twierdzą, że manifestacja została ostrzelana przez bojowników chrześcijańskiej organizacji Siły Libańskie. Ta oskarżenia odrzuca.

Bardzo szybko doszło do eskalacji starć szyitów i chrześcijan, w których używano broni maszynowej i granatników. Po kilku godzinach strzelanina ustała.

Zobacz wideo Ghina była w Bejrucie w trakcie eksplozji. Później zajęła się pomocą poszkodowanym

Agencja Reutera podaje, że sceny w mieście "przypominały wojnę", a na nagraniach lokalnych stacji telewizyjnych widać "pociski odbijające się od budynków" i uciekających ludzi.

Czwartkowe wydarzenia w Bejrucie Dramatyczne sceny w Bejrucie. Doszło do strzelaniny, są ofiary śmiertelne

Prezydent Libanu Michel Aoun zapewnił, że odpowiedzialni za przemoc staną przed sądem. Przybyłe na miejsce starć oddziały regularnej armii zatrzymały kilku podejrzanych, w tym jednego Syryjczyka. Szef rządu zapowiedział, że piątek będzie dniem żałoby narodowej.

Liban. Strzelanina w Bejrucie

Demonstracja zwołana przez Hezbollah dotyczyła żądania usunięcia sędziego badającego kwestię ubiegłorocznej eksplozji w bejruckim porcie. Przypomnijmy: w sierpniu ub.r. doszło do wybuchu saletry amonowej, w wyniku czego zginęły 204 osoby, a ponad 7,5 tys. zostało rannych.

Jak zwraca uwagę Reuters, sędzia chciał przesłuchać m.in. sojuszników Hezbollahu podejrzanych o zaniedbania, które mogły doprowadzić do eksplozji portu. Według Hezbollahu sędzia Tarek Bitar jest stronniczy, a jego działania są upolitycznione.

Więcej o: