Białoruś zawiesiła porozumienie z UE o readmisji. Chodzi o migrantów

Najpierw w praktyce, teraz już zgodnie z prawem. Białoruś zawiesiła umowę o readmisji z krajami Unii Europejskiej. Porozumienie określało procedury związane z przekazaniem Białorusi migrantów, którzy z jej terytorium przedostawali się do Wspólnoty. Ustawa w tej sprawie została opublikowana na Narodowym Portalu Prawnym Białorusi i tym samym weszła w życie.

Więcej informacji o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy przeczytasz na Gazeta.pl >>>

Projekt ustawy o zawieszeniu obowiązywania umowy o readmisji z Unią Europejską skierował do parlamentu kilka tygodni temu Alaksandr Łukaszenka. Miała to być odpowiedź między innymi na sankcje wprowadzane przez Zachód wobec białoruskiego reżimu. 4 października projekt został zatwierdzony przez białoruski parlament.

Porozumienie o readmisji z 2020 roku określało procedury związane z przekazaniem Białorusi nielegalnych migrantów, którzy z jej terytorium przedostawali się do krajów Unii Europejskiej. Udało się je osiągnąć po 10 latach negocjacji. Rozgłośnia Radio Swaboda zwraca uwagę, że Białoruś zawiesiła obowiązywanie umowy o readmisji, której postanowień nie realizowała w praktyce już od kilku miesięcy.

Władze w Mińsku przekonywały m.in., że cudzoziemcy, którzy nielegalnie wjeżdżali na teren Wspólnoty, nie trafiali tam z Białorusi. Teraz reżim Łukaszenki ma już podstawę prawną do odmowy powrotnego przyjmowania migrantów. 

Białoruś. Paraliż lotniska w Mińsku. Migranci śpią na podłodze. 'To katastrofa'Białoruś. Paraliż lotniska w Mińsku. Tłumy migrantów. "To katastrofa" [WIDEO]

Straż Graniczna: presja migracyjna utrzymuje się na wysokim poziomie

Nasza Straż Graniczna odnotowała wczoraj 482 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Podporucznik Anna Michalska oceniła, że nie można mówić o żadnej stabilizacji na granicy z Białorusią.

Prawie 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy to jest bardzo dużo i ta presja migracyjna utrzymuje się na wysokim poziomie. O stabilizacji będziemy mogli mówić, jeśli nie będziemy mieli takich prób albo to będzie tak jak w minionym roku czy 2 lata temu - kilka, kilkanaście

- powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

Od początku października polska Straż Graniczna odnotowała ponad 6 tysięcy 700 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, a od początku roku - ponad 18 tysięcy. Większość z nich przypadło na ostatnie cztery miesiące. Zatrzymywani migranci pochodzą głównie z Iraku, Syrii, Jemenu i Iranu. Są przywożeni w pobliże granicy przez białoruskie służby.

Uchodźcy na granicy - kadr z materiału Syria TV zniechęcającego do wybierania tras przez BiałoruśArabskie media zniechęcają do wybierania tras przez Białoruś

Od początków września na granicy obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo miał trwać przez 30 dni, jednak 1 października został przedłużony o kolejnych 60. Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w woj. podlaskim oraz lubelskim. W związku z nim dziennikarze nie mają możliwości wstępu do strefy, którą objęty jest stan wyjątkowy i tym samym relacjonowania, co dzieje się w strefie.

Więcej o: