Norwegia. Premier Erna Solberg przekaże w czwartek władzę mimo tragedii w Kongsbergu

Ustępująca premier Norwegii Erna Solberg poinformowała, że mimo środowej tragedii przekaże w czwartek władzę swojemu następcy, którym jest Jonas Gahr Store. W środę wieczorem w Kongsbergu mężczyzna strzelał do ludzi z łuku. Zabił pięć osób i ranił dwie kolejne. Sprawca jest w rękach policji.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Premier Norwegii Erna Solberg po ośmiu latach rządów przekaże w czwartek władzę swojemu następcy - podaje rmf24.pl. Polityczka poinformowała, że zrobi to mimo środowej tragedii w Kongsbergu, gdzie w wyniku ataku mężczyzny zginęło co najmniej pięć osób. 

Zobacz wideo Bielsko-Biała. 50-latek w sportowym aucie dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość

Norwegia. Premier Erna Solberg odchodzi ze stanowiska po przegranych wyborach

Erna Solberg z Partii Konserwatywnej opuszcza swoje stanowisko po ośmiu latach rządów w wyniku przegranych wyborów parlamentarnych. Jej następcą będzie Jonas Gahr Store, przewodniczący Partii Pracy.

- Poinformowałam przyszłego premiera o tym, co się wydarzyło (w Kongsbergu - red). Nowy rząd jest gotowy do działania - przekazała Solberg. 

Co najmniej pięć osób zginęło w ataku w norweskim mieście Kongsberg. Napastnik strzelał tam do ludzi z łuku / fot.Atak w Kongsberg. Napastnik strzelał z łuku, zabił pięć osób

Norwegia. Mężczyzna strzelał do ludzi z łuku w Kongsberg. Został zatrzymany

W środę po godz. 18 czasu lokalnego (godz. 16 w Polsce) w Kongsbergu doszło do tragedii. 37-letni obywatel Danii strzelał do ludzi z łuku. W ulicznym ataku zginęło co najmniej pięć osób, a kolejne dwie zostały ranne.  

Jedna z kobiet będących świadkiem ataku powiedziała stacji TV2, że usłyszała zamieszanie, gdy była na ulicy. Miała zobaczyć ukrywającą się kobietą i mężczyznę za rogiem "ze strzałami w kołczanie na ramieniu oraz łukiem w dłoni". Widziała także innych ludzi, którzy uciekali, by ratować swoje życie. - Jedną z nich była kobieta, trzymała dziecko za rękę - cytuje BBC

Szef miejscowej policji Oeyvind Aas przekazał dziennikarzom, że sprawca został zatrzymany pod zarzutem dokonania zamachu. Mówił też o "konfrontacji" funkcjonariuszy z napastnikiem, nie podał jednak szczegółów. Policja nie zna motywów sprawcy. Nie wyklucza się zamachu o podłożu terrorystycznym. Badana jest także użycia przez niego także innej broni. Służby nie szukają kolejnych sprawców, ponieważ mężczyzna działał sam. 

Redyk w miejscowości Obidza w Beskidzie Sądeckim, 10 października 2021 roku.Jesienny redyk w górach. Setki owiec schodzą z hal [GALERIA]

Norweska ministra sprawiedliwości Monica Maeland po ataku podjęła decyzję, by policja w całym kraju została wyposażona w broń. Na co dzień bowiem funkcjonariusze w Norwegii nie są uzbrojeni. Jednocześnie władze informowały jednak, że nie ma sygnałów o kolejnych możliwych atakach w kraju. 

Kongsberg to miasteczko położone ok. 80 km na południowy zachód  od Oslo. Mieszka tam ok. 28 tys. osób. 

Więcej o: