Atak w Kongsberg. Napastnik strzelał z łuku, zabił pięć osób. Jest w rękach policji

Co najmniej pięć osób zginęło w ataku w norweskim mieście Kongsberg. Napastnik strzelał tam do ludzi z łuku. Ranne zostały dwie inne osoby, a sprawca został zatrzymany. Motyw jego działania nie jest na razie znany. 37-letni obywatel Danii został oskarżony o zamordowaniue pięciu osób.

Więcej treści na Gazeta.pl

Wszystko działo się późnym popołudniem, po zapadnięciu zmroku. Napastnik strzelał do ludzi z łuku w pobliżu jednego z supermarketów. Jak poinformował Reuters, powołując się na informacje z policji, sprawca miał działać sam. - Kilka osób zostało rannych, a kilka nie żyje - przekazali początkowo funkcjonariusze. Później pojawiły się informacje o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych. Dwie kolejne odniosły rany, w tym policjant, który był w supermarkecie po służbie.

W akcji służb wzięło udział kilka zespołów policji, policyjne służby specjalne, ratownicy medyczni i pogotowie lotnicze. Rannych w ataku przyjął szpital w Drammen. W gotowości jest także szpital uniwersytecki w Oslo. Według policji jest jeszcze za mało informacji, by można było stwierdzić, że atak miał podłoże terrorystyczne.

"Nie wykluczamy, że był to zamach terrorystyczny"

- Mężczyzna został przez nas zatrzymany - mówił dziennikarzom szef miejscowej policji, Oeyvind Aas. - Działał sam, dlatego nie szukamy innych sprawców. Jest naturalne, że nie wykluczamy, że był to zamach terrorystyczny - dodał Oeyvind Aas. Mówił także, że doszło do "konfrontacji" policjantów z napastnikiem, ale nie podał szczegółów.

Zatrzymany mężczyzna został przewieziony na komisariat policji, ale nie został jeszcze przesłuchany. Motywy jego działania nie są zatem znane. Policjantom w całym kraju polecono noszenie broni z ostrą amunicją. Zazwyczaj funkcjonariusze w Norwegii nie są uzbrojeni. Władze podkreślają jednak, że nie ma sygnałów o możliwych kolejnych atakach w kraju.

W wydanym w nocy ze środku na czwartek komunikacie policja poinformowała, że sprawca to 37-letni obywatel Danii, który mieszka w Kongsberg.

Kongsberg to liczące 28 tysięcy mieszkańców miasto, położone na południowy zachód od Oslo.

Więcej o: