Jak KE ukarze Polskę po wyroku TK? Von der Leyen o trzech ścieżkach, wśród nich "mechanizm warunkowości"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała unijnych komisarzy o działaniach, jakie mogą zostać podjęte wobec Polski w związku z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Jak przekazała komisarz ds. energii Kadri Simson, rozważane jest m.in. wszczęcie procedury w związku z naruszeniem art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

Przebieg posiedzenia kolegium unijnych komisarzy zrelacjonowała podczas konferencji Kadri Simson, komisarz ds. energii. - Przewodnicząca (KE - red.) podkreśliła, że naszym celem musi być zapewnienie, że prawa polskich obywateli są chronione i że wszyscy będą mogli korzystać z dobrodziejstw Unii Europejskiej, jak wszyscy pozostali obywatele - stwierdziła Simson cytowana w PAP, której depeszę opublikował m.in. polsatnews.pl.

Zobacz wideo Czy PiS chce wyprowadzić Polskę z UE? Siemoniak: Tak, uważam, że chcą to zrobić

Wyrok TK. Co zrobi Komisja Europejska?

Simson dodała, powołując się na słowa Ursuli von der Leyen, że "wciąż trwa pogłębiona analiza tego wyroku, ale po wstępnej ocenie widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego". - Przewodnicząca przedstawiła serię możliwych reakcji (...): od nowej procedury naruszeniowej (o naruszenie unijnego prawa), przez zastosowanie mechanizmu warunkowości (umożliwia on odbieranie funduszy za nieprzestrzeganie zasad państwa prawa z uwzględnieniem wpłydu na unijny budżet - red.), po procedurę z art. 7 - stwierdziła. 

Pożar w KaliforniiPożar Alisal w Kalifornii. "Wszystko w rękach wiatru" [ZDJĘCIA]

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa europejskiego

Trybunał Konstytucyjny przychylił się w ubiegłym tygodniu do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Sprawę rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak. Wniosek premiera zawierał trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.

Protest samorządowców ws. Polskiego ŁaduProtest samorządowców przeciwko Polskiemu Ładowi. "Nie dajcie się na to nabrać"

W reakcji na wyrok TK Komisja Europejska podkreśliła, że "prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym nad przepisami konstytucyjnymi". "Przeanalizujemy szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecydujemy o dalszych krokach. Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii" - stwierdzono w oświadczeniu.

Więcej o: