Grecja. Trzęsienie ziemi u wybrzeży Krety. Wstrząsy o magnitudzie 6,3

Trzęsienie ziemi o sile wstępnej 6,3 w skali Richtera nawiedziło Kretę we wtorek po południu. Greckie media piszą o zniszczonych budynkach, nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Informacjom na temat wstrząsów przyglądają się naukowcy.

Epicentrum podwodnego wstrząsu znajdowało się około 23 kilometrów od południowo-wschodniego wybrzeża Krety, która wciąż odbudowuje się po trzęsieniu ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, które miało miejsce 27 września września - podaje grecki portal informacyjny ekathimerini.com. Trzęsienie ziemi rozpoczęło się o godzinie 12:24 i było odczuwalne w całym regionie, m.in. na wyspach Kasos, Karpatos i Rodos. Niedługo później nastąpił szereg wstrząsów wtórnych.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Grecja. Ostatnie dwa trzęsienia ziemi nie są ze sobą powiązane

Sejsmolog Efthymis Lekkas, który kieruje Grecką Organizacją Planowania i Ochrony przed Trzęsieniami Ziemi (OASP), powiedział państwowemu nadawcy ERT, że wtorkowe trzęsienie ziemi nie pochodziło z tego samego epicentrum, co wrześniowe trzęsienie ziemi w Arkalochori, w regionie Heraklion. W czasie trzęsienia ziemi, które miało miejsce w ubiegłym miesiącu, zginęła jedna osoba, a setki domów i budynków użytkowych zostało poważnie uszkodzonych.

- To odosobnione wydarzenie, które nie ma nic wspólnego z Arkalochori. Po prostu poczekamy kilka następnych godzin, aby sprawdzić, czy jest to główne trzęsienie ziemi. Obszar ten jest znanym obszarem sejsmogenicznym - powiedział profesor geofizyki na Uniwersytecie w Atenach Filippos Vallianatos, którego słowa cytuje portal protothema.gr

Trzęsienie ziemi w Japonii. W wyniku wstrząsów wykoleił się pociąg zautomatyzowanego systemu tranzytowego Nippori-Toneri LinerTrzęsienie ziemi w Japonii. Najsilniejsze wstrząsy od 10 lat

Lokalne media donoszą, że podczas wtorkowego trzęsienia ziemi ludzie wybiegali z domów na ulice. W mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o uszkodzonych budynkach, szczególnie na południowym wschodzie regionu Sitii. 

Więcej o: