Babisz zaskoczony przegraną, nie wyklucza, że pozostanie premierem. "Zobaczymy, co postanowi prezydent"

Centroprawicowa koalicja SPOLU zwycięzcą wyborów do czeskiej Izby Poselskiej. Wraz z drugim z bloków opozycyjnych startującym w wyborach ma szansę na stworzenie większościowego rządu i przejęcie władzy po miliarderze Andreju Babiszu. Jego partia ANO zajęła drugie miejsce. Jednak Babisz nie wyklucza, że pozostanie premierem. Prezydent może chcieć powierzyć mu misję tworzenia rządu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wcześniejsze zamknięcie kopalni w Turowie? Komentuje wiceminister klimatu

Premier Czech Andrej Babisz nie wykluczył, że to jemu prezydent Milosz Zeman powierzy misję utworzenia nowego rządu. Jak przekazał dziennikarzom, seria rozmów głowy państwa z liderami partii, które dostały się do parlamentu, zacznie się w środę.

Odbywające się w piątek i sobotę wybory do Izby Poselskiej wygrała centroprawicowa koalicja SPOLU, która ma szansę na utworzenie rządu wraz z drugim z opozycyjnych bloków - koalicją Partii Piratów i Burmistrzów. ANO, ugrupowanie obecnego premiera, zajęło w głosowaniu drugie miejsce.

Opozycyjne bloki SPOLU oraz koalicja Partii Piratów i Burmistrzów mają mieć łącznie 108 mandatów, co stanowi większość miejsc w izbie niższej czeskiego parlamentu.

Entuzjazm i radość w sztabie wyborczym SPOLU. Reakcje po ogłoszeniu wyników [ZDJĘCIA] >>>

ANO bez większości

Premier Andrej Babisz powiedział, że jest zadowolony z wyniku swojej partii, która ma mieć 72 z 200 mandatów w parlamencie. Przyznał, że nie spodziewał się przegranej. - Zobaczymy, co postanowi prezydent. Rozmowy zaczną się dopiero w środę. Dowiemy się, czy prezydent powierzy mi misję utworzenia rządu - zaznaczył Andrej Babisz.

Przed wyborami prezydent Milosz Zeman zapowiadał, że mandat do utworzenia nowego rządu otrzyma lider partii, a nie koalicji, która będzie miała w Izbie Poselskiej najwięcej posłów. W obecnej sytuacji byłoby to ANO. Ewentualny gabinet Babisza może jednak nie otrzymać wotum zaufania.

Po ogłoszeniu wyniku wyborów Petr Fiala, lider koalicji SPOLU i jej kandydat na premiera, odrzucił możliwość utworzenia rządu z partią ANO obecnego premiera Andreja Babisza, która uzyskała w głosowaniu drugi wynik. - Wspólnie przynieśliśmy Republice Czeskiej szansę na lepszą przyszłość. Na to że nasz kraj przestanie się zadłużać i że pozostaniemy częścią demokratycznej Europy. Na to, że młodzi ludzie będą tu mieli swoją przyszłość, a seniorzy będą mieli godną starość. Przede wszystkim jednak te wybory są zwycięstwem przyzwoitej polityki wartości - powiedział Fiala. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (tłum - zdęcie ilustracyjne)Spis powszechny 2021. GUS wystawia zgłoszenia na policję

Więcej o: