Wybory do Izby Poselskiej w Czechach. Partia Babisza przegrywa wybory. Ruszają rozmowy ws. nowego rządu

Centroprawicowa koalicja SPOLU wygrała wybory do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. Drugie miejsce zajęła partia ANO premiera Andreja Babisza. Do Izby Poselskiej nie dostali się tworzący obecnie mniejszościowy rząd socjaldemokraci, a także komuniści. Frekwencja wyniosła 65,43 procent. Głosowanie odbywało się w piątek i sobotę.

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

Spływające stopniowo protokoły komisji wyborczych wskazywały początkowo na zwycięstwo ugrupowania Andreja Babisza. W ostatnich godzinach liczenia głosów przewaga ANO zaczęła się jednak zmniejszać.

Ostatecznie to centroprawicowa koalicja SPOLU zajęła w głosowaniu pierwsze miejsce. Zagłosowało na nią 27,79 proc. wyborców, co przełożyło się na 71 mandatów.

Entuzjazm i radość w sztabie wyborczym SPOLU. Reakcje po ogłoszeniu wyników [ZDJĘCIA] >>>

Drugie miejsce zajęło ANO Andreja Babisza (27,12 proc., 72 mandaty), natomiast na trzecim miejscu znalazła się liberalna koalicja Partii Piratów i Burmistrzów (15,62 proc., 37 mandatów). W Izbie Poselskiej zasiądą też przedstawiciele radykalnej, antyunijnej partii Wolność i Demokracja Bezpośrednia, czyli SPD (9,56 proc., 20 mandatów).

Frekwencja wyniosła 65,43 proc.

Zobacz wideo Mucha o powrocie Tuska: On bardzo polaryzuje ludzi

Czechy. Wybory do Izby Poselskiej

SPOLU wraz z Piratami i Burmistrzami ma mieć w parlamencie łącznie 108 z 200 mandatów. Lider SPOLU Petr Fiala zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin dojdzie do negocjacji z Partią Piratów i Burmistrzów. Z kolei Andrej Babisz zadeklarował, że w przypadku prośby ze strony prezydenta Czech mógłby poprowadzić rozmowy na temat kształtu powyborczego rządu.

Granica czeska Nie tylko o Turów spieramy się z Czechami. Sąsiedzi są nam dłużni 368 ha ziemi

Poza Izbą Poselską znajdą się tworzący obecnie mniejszościowy rząd socjaldemokraci (4,65 proc.), a także komuniści (3,6 proc.), którzy przez prawie całą kadencję wspierali gabinet Andreja Babisza. Partia komunistyczna będzie poza parlamentem po raz pierwszy po 1989 roku.

W tegorocznych wyborach o mandat ubiegało się ponad 5200 kandydatów reprezentujących 22 ugrupowania. Do głosowania było uprawnionych ponad 8 milionów osób. Czesi wybierali dwustu posłów, którzy zasiądą w Izbie Poselskiej na czteroletnią kadencję.

W wyborach w 2017 r. partia ANO uzyskała 29,64 proc. głosów i 78 mandatów. Drugie miejsce zdobyła wówczas Obywatelska Partia Demokratyczna (11,32 proc., 25 mandatów). Trzecie miejsce zajęła Czeskia Partia Piratów (8,13 proc., 22 mandaty).

Więcej o: