Irak tymczasowo zawiesza loty na Białoruś. Władze ostrzegają obywateli przed "siatkami przemytniczymi"

Irackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o zawieszeniu lotów na Białoruś. Jednocześnie kontynuowane będą loty z Białorusi do Bagdadu. Resort przekazał, że "z niepokojem" śledzi informacje na temat irackich imigrantów.

Więcej treści na Gazeta.pl >>>

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku przekazało w piątkowym komunikacie, że tamtejszy minister  Fuad Hussein odbył rozmowy telefoniczne z wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem, szefem MSZ Litwy Gabrieliusem Landsbergisem i szef MSZ Łotwy Edgarem Rinkevichem.

W trakcie tych rozmów szef irackiej dyplomacji zaznaczył, że "handel ludźmi i niebezpieczeństwa związane z rozwojem sieci przemytniczych, a także jego odzwierciedlenie w bezpieczeństwie irackich podróżnych, są klasyfikowane jako czyny przestępcze".

Lublin. Zobacz zdjęcia z wtorkowego niemego protestu przed siedzibą PiS >>>

Jak przekazało irackie ministerstwo, rząd czasowo zawiesił loty na Białoruś, kontynuując jednocześnie loty powrotne.

Zobacz wideo Mucha o sytuacji na granicy: PiS-owi stan wyjątkowy jest na rękę, wytwarzają poczucie zagrożenia

Irackie MSZ: Obywatele są celem siatek przemytniczych 

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z niepokojem śledzi kwestię imigrantów irackich i związane z tym zagrożenia, ponieważ są oni celem siatek przemytniczych i przemytu ludzi" - czytamy w komunikacie. Resort ponowił apel do swoich obywateli, "aby nie wpadali w pułapkę tych grup".

Interwencja lekarzy z grupy 'Medycy na granicy' "Medycy na granicy": Zgłoszenie otrzymaliśmy już pierwszej doby

Minionej doby odnotowano kolejne 553 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano osiem osób. Cztery z nich to obywatele Iraku, trzy osoby to obywatele Konga, a jedna to obywatel Gwinei. Pozostałe próby udaremniono.

W tym miesiącu potwierdzono 4,3 tys. prób nielegalnego forsowania granicy państwa. Od początku roku takich prób było blisko 16 tys.

Więcej o: