Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
ONZ-owski szczyt klimatyczny COP26 odbędzie się w listopadzie w Glasgow, stolicy Szkocji. Wśród jego celów są: ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, ochrona wspólnot i siedlisk przyrodniczych, mobilizowanie do finansowania ochrony klimatu oraz wspólna praca na rzecz przyspieszenia działań w tym kierunku. Watykan potwierdził, że papież Franciszek rozważa udział w tym wydarzeniu. Stolica Apostolska podkreśliła, że w kwestii kryzysu klimatycznego papież jest "jednym z wielkich głosów rozsądku i przekonującym autorytetem moralnym".
Premier Malty Robert Abela przybył z wizytą do Watykanu, gdzie został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Polityk spotkał się również z kardynałem Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji z państwami Paulem Richardem Gallagherem. Podczas dyskusji skupili się na wkładzie chrześcijaństwa w historię, kulturę i życie społeczeństwa maltańskiego oraz na zaangażowaniu Kościoła w rozwój kraju.
Premier Robert Abela potwierdził w piątek, że papież Franciszek złoży wizytę na Malcie w pierwszym kwartale 2022 roku. Podróż była planowana na maj 2020 roku, ale nie doszła do skutku z powodu pandemii COVID-19. Następnie przesunięto ją na grudzień 2020, jednak przez wzgląd na sytuację polityczną na wyspie w związku z możliwymi wyborami w najbliższym czasie termin ponownie musiał ulec zmianie.
Papież wyraził chęć wzięcia udziału w szczycie klimatycznym, ale jego obecność nie została dotąd potwierdzona. "Wszystko będzie zależeć od tego, jak się będę czuł w tym momencie. Ale moje przemówienie jest już w przygotowaniu". - powiedział w jednym z wywiadów. W Watykanie poinformowano, że na czele jego delegacji podczas konferencji w Glasgow stać będzie kardynał Pietro Parolin.
W najbliższych tygodniach papież Franciszek ma napięty harmonogram. Wszystko za sprawą przyjazdu do Rzymu przywódców krajów G20 na szczyt, który odbędzie się 30 i 31 października. Prawdopodobnie przyjmie na audiencji prezydenta USA Joe Bidena.