Pokojowa Nagroda Nobla 2021. W piątek zostanie ogłoszony zwycięzca. Kto ma największe szanse?

W piątek (8 października) zostanie ogłoszony laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jak spekulują niektóre media, może być nim działacz lub działaczka opozycji, która podejmuje walkę z reżimem.

Decyzja Norweskiego Komitetu Noblowskiego będzie ogłoszona w piątek o godzinie 11:00.

Zobacz wideo Dr Majewski: Branża transportowa jest największym problemem jeśli chodzi o emisję CO2 w Europie

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 - potencjalni laureaci

Tego roku Norweski Komitet Noblowski przyzna Pokojową Nagrodę Nobla jednemu lub jednej laureatce spośród 329 nominowanych. Jak podaje polsatnews.pl, eksperci spekulują o dużych szansach kandydata, którego działalność skupia się na walce z reżimem, ochroną klimatu lub organizacji stanowiącej wsparcie dla współczesnego dziennikarstwa.

Pojawiły się również głosy mówiące o nagrodzie dla organizacji WHO lub COVAX, które od początku trwania pandemii swoje działania skupiają przede wszystkim na walce z COVID-19.

Wśród wymienianych potencjalnych laureatów jest Swiatłana Cichanouska - pochodząca z Białorusi działaczka polityczna i liderka opozycji. Jak podkreślają niektórzy norwescy eksperci, m.in. Henrik Urdal, politolog oraz dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem - Pokojowa Nagroda Nobla dla Cichanouskiej byłaby symbolicznym docenieniem innych będących pod presją społeczeństw: w Europie Wschodniej, Birmie i Hongkongu - informuje. W jego opinii kandydatka ma duże szanse na wygraną.

Nagroda NoblaLiteracka Nagroda Nobla 2021. Znamy nazwisko laureata

Niektórzy wskazują również na nominowanego do nagrody Aleksieja Nawalnego - rosyjskiego działacza opozycyjnego oraz więźnia politycznego, który został także uhonorowany nagrodą Rycerza Wolności.

Wśród często wymienianych pretendentów do Pokojowej Nagrody Nobla znalazła się także Greta Thunberg - aktywistka i działaczka klimatyczna pochodząca ze Szwecji. Jak wskazują specjaliści, duże szanse ma również międzynarodowa organizacja pozarządowa broniąca niezależności prasy - Reporterzy Bez Granic.

Nagrody Nobla 2021. Wszyscy laureaci nagrody

W poniedziałek (4 października) Nagroda Nobla 2021 za najważniejsze dokonania w dziedzinie fizjologii i medycyny trafiła w ręce Davida Juliusa oraz Ardema Patapoutiana - za odkrycie receptorów temperatury i dotyku.

W wtorek (5 października) Nagrodę Nobla 2021 w dziedzinie fizyki zdobyli Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, a także Giorgio Parisi za "przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych zjawisk fizycznych".

Nagroda NoblaNagroda Nobla. W poniedziałek poznamy laureatów z fizjologii lub medycyny

W środę (6 października) Noblem 2021 w dziedzinie chemii nagrodzeni zostali Benjamin List i David W.C. MacMillan za "za osiągnięcia w rozwoju asymetrycznej organokatalizy".

W czwartek (7 października) został ogłoszony laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Został nim pisarz pochodzący z Zanzibaru - Abdulrazak Gurnah.

Więcej o: