Papież Franciszek zareagował na raport ws. pedofilii w Kościele we Francji. "Wielki żal"

Papież Franciszek po zapoznaniu się z raportem CIASE o pedofilii w Kościele we Francji "wyraża wielki żal z powodu krzywd" wyrządzonych ofiarom. Mowa o około 216 tys. nieletnich, którzy zostali skrzywdzeni przez francuskich duchownych i inne osoby związane z Kościołem.

- Ojciec Święty został poinformowany o publikacji raportu CIASE przy okazji swych spotkań w minionych dniach z francuskimi biskupami przybyłymi z wizytą ad limina. Z bólem dowiedział się o jego treści - oświadczył Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

Bruni dodał, że myślami papież Franciszek jest "przede wszystkim z ofiarami" i "wyraża wielki żal z powodu wyrządzonych im krzywd". Jak przekazał, w dalszej kolejności kieruje swoje przemyślenia "w stronę francuskiego Kościoła, by - mając świadomość tych strasznych faktów - mógł wejść na drogę odkupienia". - W swej modlitwie papież powierza Panu Lud Boży, który jest we Francji, a szczególnie ofiary: aby im udzielił ukojenia i pocieszenia, oraz - aby wraz ze sprawiedliwością mógł się dokonać cud uzdrowienia - zapewnił Bruni.

Raport CIASE o pedofilii we francuskim Kościele. Ponad 200 tysięcy ofiar

We wtorek 5 października ujawniony został szokujący raport dot. pedofilii przedstawicieli Kościoła we Francji. Dokument sporządziła Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE), powołana przez francuski episkopat. Z raportu wynika, że w latach 1950-2021 ofiarami molestowania przez księży i zakonników w tym kraju padło 216 tys. nieletnich osób, z których 80 proc. stanowili chłopcy - najczęściej między 10 a 13 rokiem życia. Jean-Marc Sauvé, przewodniczący komisji, podkreślił, że liczba ofiar może urosnąć do 330 tys., jeśli uwzględni się ofiary świeckich członków Kościoła. Szacuje się, że przez ponad 70 lat przestępstwa seksualne wobec dzieci popełniło od 2900 do 3200 pedofilów związanych z francuskim Kościołem. Całość dokumentu liczy 2500 stron, a praca nad nim trwała trzy lata.

Więcej o: