Była duńska premier oskarża byłego prezydenta Francji o molestowanie

Była duńska premier Helle Thorning-Schmidt twierdzi, że padła ofiarą molestowania ze strony byłego prezydenta Francji. Z jej relacji wynika, że Valery Giscard d'Estaing miał dotykać jej ud pod stołem podczas przyjęcia we francuskiej ambasadzie w Kopenhadze.

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt wydała książkę pod tytułem "Blondinens betragtninger" (Przemyślenia blondynki - red.), która ukazała się w księgarniach w październiku. Helle Thorning-Schmidt wspomina w niej czas, gdy stała na czele duńskiego rządu w latach 2011 - 2015. Była pierwszą kobietą w Danii na tym stanowisku.

Zobacz wideo Policja zatrzymała 34-latka, który przez lata molestował seksualnie nieletnie córki swojej partnerki.

Jednym z wątków, które porusza w swojej biografii jest, jak sama pisze: "niewłaściwe zachowanie mężczyzn wobec kobiet".

Dania. Była premier mówi o molestowaniu. "Nastał czas, by powiedzieć o tym otwarcie"

- Teraz nastał czas, by powiedzieć o tym otwarcie. Chciałam pokazać, że jak duża jest skala kobiet, które mają złe doświadczenia - mówi w rozmowie z duńskim portalem "The Local".

W książce Helle Thorning-Schmidt opisuje sytuację, do której doszło we francuskiej ambasadzie w Kopenhadze w 2002 lub 2003 roku. Zajmowała się wtedy w Brukseli Europejską konwencją praw człowieka i uczestniczyła w obiedzie wydawanym na cześć goszczącego w Danii byłego prezydenta Francji. Z jej relacji wynika, że Giscard d'Estaing miał ją molestować.

Rosyjski okręt podwodny dryfował bez napędu. Pomoc została odrzuconaRosyjski okręt podwodny dryfował bez napędu. Pomoc została odrzucona

"Siedział obok mnie, chwycił mnie pod stołem za udo... Przesiadłam się" - pisze w swojej książce. Jak podkreśla, ta sytuacja zostałaby dziś uznana za molestowanie seksualne, lecz wtedy tak nie było.

- To były inne czasy, ale już wtedy uważałam, że to jest niewłaściwe i cała ta sytuacja mnie rozzłościła - powiedziała w rozmowie z "The Local".

Valéry Giscard d’Estaing kontrowersyjna postać francuskiej polityki

Giscard d'Estaing piastował stanowisko prezydenta Francji w latach 1974-1981. Zmarł w grudniu zeszłego roku w wieku 94 lat w związku z Covid-19. W czasie swoich rządów zezwolił m.in. na rozwody za obopólną zgodą i zalegalizował aborcję.

Polityk był już wcześniej oskarżany o molestowanie m.in. przez niemiecką dziennikarkę Ann-Kathrin Stracke. Kobieta mówiła otwarcie, że w czasie wywiadu trzykrotnie miał ją dotykać w niewłaściwy sposób.

Więcej o: