Lars Vilks nie żyje. Szwedzki rysownik i autor kontrowersyjnej karykatury Mahometa zginął w wypadku

Lars Vilks, szwedzki rysownik i rzeźbiarz, zginął w niedzielę 3 października w wyniku wypadku samochodowego w Markaryd w południowej Szwecji. O kontrowersyjnym artyście zrobiło się głośno w 2007 roku, kiedy opublikował karykaturę Mahometa.

Karykatura pt. "Prawo do ośmieszania religii" przedstawiająca proroka Mahometa w ciele psa została opublikowana po raz pierwszy przez szwedzką gazetę "Nerikes Allehanda". Praca Larsa Vilksa od razu wzbudziła kontrowersje - została uznana za obraźliwą dla wyznawców islamu i wzbudziła protesty w wielu krajach arabskich. Al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tysięcy dolarów. Od 2007 roku rysownik żył pod stałą ochroną policji.

Zobacz wideo Wbrew przekazom terroryzm nie ma koloru skóry

BBC podaje, że w chwili wypadku Lars Vilks podróżował nieoznakowanym samochodem policyjnym wraz z dwoma funkcjonariuszami. Pojazd zderzył się z ciężarówką, w wyniku czego zginął zarówno rysownik, jak i towarzyszący mu policjanci. Kierowca tira został ranny. W oświadczeniu policji stwierdzono, że nadal nie jest jasne, w jaki sposób doszło do wypadku, ale nic nie wskazuje na to, że były w to zamieszane osoby trzecie. 

Fumio Kishida - setny premier JaponiiFumio Kishida został 100. premierem Japonii. Wkrótce ogłosi datę wyborów

Polowanie na Larsa Vilksa. Rysownik był celem zamachowców z całego świata

Lars Vilks kilkukrotnie otarł się o śmierć. W 2010 roku w Irlandii aresztowano siedem osób planujących zamach na jego życie, z kolei w 2013 roku w USA skazano Amerykankę Colleen LaRose znaną pod pseudonimem "Jihad Jane" za przygotowywanie zamachu na życie rysownika. Vilks został także zaatakowany przez 16-latka podczas wykładu w Uppsali w Szwecji, odnotowano również próbę podpalenia domu artysty. W 2015 roku Vilks przeżył atak terrorystyczny podczas debaty na temat wolności słowa w Kopenhadze.

Lars Vilks zginął w wieku 75 lat. Informację o jego śmierci w rozmowie z dziennikiem "Dagens Nyheter" potwierdził członek jego rodziny. 

Nagroda NoblaNagroda Nobla. W poniedziałek poznamy laureatów z fizjologii lub medycyny

Więcej o: