Watykan. Gwardziści szwajcarscy odmawiają szczepień przeciwko koronawirusowi. Muszą odejść ze służby

Trzech żołnierzy papieskiej Gwardii Szwajcarskiej odmówiło zaszczepienia przeciw koronawirusowi i odeszło ze służby. Wiadomość podaną przez szwajcarskie media potwierdził rzecznik Gwardii w Watykanie.

Żołnierze Gwardii Szwajcarskiej obowiązkowo muszą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jak podaje Swiss info, to surowy wymóg, jednak aby chronić zdrowie 84-letniego papieża Franciszka, szczepienie jest wymagane.  

Zobacz wideo Martel do Dziwisza: Kardynale, nie rób tego dla siebie, zrób to dla Jana Pawła II

Gwardziści szwajcarscy z Watykanu nie chcieli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Odeszli ze służby

Porucznik Urs Breitenmoser poinformował, że wśród 135 członków Gwardii Szwajcarskiej początkowo sześciu nie chciało się zaszczepić, ale trzech zmieniło zdanie. Są w tej chwili zawieszeni i powrócą do służby po zakończeniu cyklu szczepień. Natomiast pozostałych trzech gwardzistów nie wyraziło zgody na szczepienia i zdecydowało się odejść ze służby.

Wizyta papieża Franciszka na SłowacjiPapież Franciszek w Bratysławie: Należy upowszechnić praworządność

Rzecznik wyjaśnił, że podobne rygory obowiązują w armiach wielu innych państw na świecie. Podkreślił, że gwardziści - ze względu na charakter swojej służby, wchodzą w stosunkowo bliski kontakt z papieżem i jego gośćmi. Obowiązek szczepień, jako warunek pełnienia służby, wprowadzono w Gwardii Szwajcarskiej od 1 października.

Watykan. Stolica Apostolska wymaga certyfikatu szczepienia

Stolica Apostolska od 1 października wprowadziła na terytorium Watykanu certyfikat sanitarny COVID-19. Jak przekazano w oświadczeniu, rezydenci, pracownicy, a nawet odwiedzający będą musieli posiadać  tzw. Zielony Certyfikat, który udokumentuje ich szczepienie lub przebytą chorobę. Kontrolę nad zaświadczeniami sprawować będą funkcjonariusze żandarmerii watykańskiej - wyjaśnia Vatican News.

Papież FranciszekPapież Franciszek prosi o modlitwę. "Bo jestem trochę chory, ale nie bardzo"

Większość szwajcarskich gwardzistów to samotni mężczyźni, którzy mieszkają w koszarach za bramami Watykanu. Komendanci i małżeństwa mają jednak własne i oddzielne mieszkania. Mężczyźni, którzy służą papieżowi, obowiązkowo muszą być Szwajcarami i katolikami - podaje Swiss Info.

Więcej o: