Francja. Niezależna komisja wykryła około trzech tys. pedofilów w Kościele katolickim

Niezależna komisja wykryła około trzech tysięcy pedofilów wśród przedstawicieli francuskiego Kościoła katolickiego. Autorzy opracowanego właśnie raportu podkreślają przy tym, że są to zaledwie "ostrożne szacunki". Opracowany dokument obejmuje tylko ostatnich 70 lat.
Zobacz wideo "Co łaska" za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Nie cichną doniesienia dotyczące prac komisji ds. pedofilii w polskim Kościele katolickim, tymczasem niezależna komisja z Francji przedstawiła właśnie raport, dotyczący sytuacji wśród rodzimych duchownych. Z dokumentu cytowanego przez agencję AFP wynika, że we francuskim Kościele katolickim od 1950 roku wykryto około trzech tysięcy pedofilów. Raport ma zostać opublikowany we wtorek 5 października, jednak część jego treści przekazał już szef Komisji do spraw Nadużyć Seksualnych wobec Małoletnich i Osób Niesamodzielnych w Kościele, Jean-Marc Sauvé.

XKonferencja prasowa po posiedzeniu w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w WarszawieKEP o komisji ds. pedofilii: Kościół prosił o wskazanie podstawy prawnej

Francja. Wśród duchownych wykryto około trzech tysięcy pedofilów

Jak powiedział Sauvé, od 1950 roku komisja doszukała się we francuskim Kościele katolickim czynów pedofilskich u kilku tysięcy duchownych - konkretnie chodzi o od 2900 do 3200 księży i innych przedstawicieli Kościoła, przy czym, jak podkreślił, to jedynie "ostrożny szacunek". Prace nad raportem zajęły komisji dwa i pół roku, a opierały się one na dokumentach kościelnych, sądowych i policyjnych, a także zeznaniach samych świadków.

Raport w swojej końcowej formie liczy 2500 stron. W dokumencie naświetlono "instytucjonalne i kulturalne" mechanizmy, które pozwoliły pedofilom pozostać w strukturach Kościoła. Komisja ma także przedstawić 45 rekomendacji. 

Duchowni - zdjęcie ilustracyjnePetycja do papieża ws. polskich księży. Piszą o kryciu księży pedofili

W skład tej niezależnej komisji wchodzą między innymi osoby specjalizujące się w ochronie dzieci z UNICEF-u i innych organizacji pozarządowych, a także historyk - specjalista od relacji między polityką i religią oraz dwoje teologów. Stojący na jej czele Jean-Marc Sauvé jest natomiast prawnikiem, który przez 12 lat był wiceprzewodniczącym Rady Państwa, czyli najwyższego sądu administracyjnego - a wcześniej, przez 11 lat, sekretarzem generalnym rządu, czyli najwyższym rangą niepolitycznym urzędnikiem w radzie ministrów.

*****

Potrzebujesz pomocy?

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>>

Więcej o: