Afganistan. Potężna eksplozja przed meczetem w Kabulu. Są ofiary śmiertelne

Przed wejściem do meczetu Eid Gah w Kabulu doszło do eksplozji. Na razie nie jest znana dokładna liczba ofiar, talibowie podają, że zginęło "wiele osób". Z nieoficjalnych informacji wynika, że do wybuchu doszło podczas modlitw za zmarłą matkę rzecznika Talibanu.

Do eksplozji przed meczetem Eid Gah w Kabulu doszło podczas pogrzebu matki rzecznika talibów, Zabihullaha Mudżahida. "Bardzo możliwe, że stoi za tym ISKP. Według źródeł na miejscu słychać też strzały" - poinformowała w mediach społecznościowych dziennikarka Jagoda Grondecka.

ISKP to inny akronim ISIS-K - najbardziej fanatycznych zwolenników dżihadu, lokalnego oddziału tak zwanego Państwa Islamskiego.

- Usłyszałem dźwięk eksplozji w pobliżu meczetu Eid Gah, a następnie wystrzał z broni palnej - powiedział Agence France Presse Ahmadullah, który prowadzi sklep w pobliżu świątyni. Dziennikarze AFP przebywający w dwóch różnych lokalizacjach w stolicy również usłyszeli strzały.

"Hindustan Times" podaje informacje o co najmniej kilku zabitych cywilach. Z kolei rzecznik talibów napisał na Twitterze, że zginęło "wiele" osób. Karetki pogotowia zabrały rannych do szpitala w Kabulu.

Afgański dziennikarz Bilal Sarwary podał, że zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Z relacji świadków wynika, że do wybuchu miało dojść w czasie modlitwy za matkę wiceministra i rzecznika Talibanu Zabiullaha Mujahida.

Eid Gah to drugi co do wielkości meczet w Kabulu. Znajduje się w pobliżu mostu Mahmud Khan we wschodniej, zamożniejszej części miasta.

Więcej o: