Korea Północna. Siostra Kim Dzong Una awansowała. Kim Jo Dzong będzie miała jeszcze więcej władzy

Siostra Kim Dzong Una awansowała. Kim Jo Dzong zajęła miejsce w Komisji Spraw Państwowych, czyli najwyższym ogranie państwowym, na którego czele stoi jej brat.
Zobacz wideo Korea Północna nadal posiada co najmniej 13 baz nuklearnych

Kim Jo Dzong, młodsza siostra dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una, awansowała - pisze CNN, powołując się na północnokoreański serwis informacyjny KCNA. Najmłodsza córka Kim Dzong Ila dołączyła do organu rządzącego krajem - Komisji Spraw Państwowych (SAC), na którego czele stoi jej brat.

Kim Dzong Un i jego siostra Kim Jo DzongWywiad: Siostra Kim Dzong Una "drugą osobą w państwie"

Kim Jo Dzong awansowała do najwyższego organu decyzyjnego w Korei Północnej

Kim Jo Dzong już wcześniej była jedną z najważniejszych postaci północnokoreańskiej sceny politycznej. Komisja Spraw Państwowych jest jednak najwyższym organem państwowym, kierującym polityką suwerenności państwa. Do jego uprawnień należy m.in. decydowanie o polityce obronnej i bezpieczeństwa kraju czy sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem poleceń Przewodniczącego Komisji Spraw Podstawowych Republik.

Dziewięciu dotychczasowych członków SAC zostało zdegradowanych lub przeszło na emeryturę. Na osiem osób, które natomiast awansowały, Kim Jo Dzong jest jedyną kobietą. CNN zauważa jednak, że droga Kim Jo Dzong na szczyt była kręta. Na początku tego roku została ona bowiem usunięta ze stanowiska zastępczyni w Biurze Politycznym Partii Pracy Korei i zdegradowana do rangi "wicedyrektora departamentu". Zdaniem analityków, na których powołuje się stacja, degradacja ta była jednak pozorna.

Kim Jo DzongKoniec wojny na Półwyspie Koreańskim? Siostra Kim Dzong Una stawia warunki

Siostra Kim Dzong Una objęła stanowisko w Komisji Spraw Państwowych

Kim Jo Dzong uczyła się wraz z braćmi w elitarnej szwajcarskiej szkole w Bernie, a następnie ukończyła studia informatyczne w Pjongjang na Uniwersytecie Kim Ir Sena. Jej polityczna kariera nabrała tempa w 2015 roku, gdy de facto objęła kierownicze stanowisko w Departamencie Propagandy i Agitacji, gdzie "umacniała władzę" Kim Dzong Una. Od lat jest zresztą jego zaufaną współpracowniczką.

Więcej o: