USA. Biskup chce, by kandydaci do seminarium musieli potwierdzić swoją płeć badaniem

Arcybiskup Milwaukee (USA) Jerome Listecki stwierdził, że biskupi powinni rozważyć, by seminarzyści byli zobowiązani do przedstawienia testów DNA lub badań lekarskich w celu udowodnienia, że są mężczyznami, "aby ustalić moralną pewność w tym względzie". Przekazał też, że amerykański episkopat miał zostać poinformowany o przypadku transmężczyzny, który został przyjęty do seminarium.

Arcybiskup Milwaukee (USA) Jerome Listecki przesłał niedawno notę do członków Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB). W wiadomości duchowny pisał o tym, że Komisja Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem amerykańskiego episkopatu niedawno miała zostać poinformowana o przypadkach przyjęcia do seminarium lub do domu formacyjnego instytutu życia konsekrowanego "kobiety podającej się za mężczyznę" [poprawnym określeniem jest transmężczyzna, czyli mężczyzna, któremu po urodzeniu błędnie oznaczono płeć jako żeńską - red.] - dowiadujemy się ze strony Katolickiej Agencji Informacyjnej

USA. Wśród wymagań wobec seminarzystów znajdą się testy DNA?

Jak zaznaczał abp Listecki, w jednym z przypadków osoba uzyskała "akta sakramentalne, tak aby odzwierciedlić jej nową tożsamość". "We wszystkich przypadkach w dokumentacji medycznej lub psychologicznej tych osób nic nie wskazywało na przebyte terapia lub odpowiednie operacje" - pisał. Podkreślał również, że żaden z "biologicznie żeńskich" seminarzystów nie przyjął święceń. 

Marsz RównościSłowa o "ideologii LGBT" ranią, skutki mogą być opłakane. Ekspert: To cios

Arcybiskup podał, że, został zmotywowany przez Komisję Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem do przesłania biskupom noty, by mogli oni "zachować szczególną czujność w rozpoczynającym się nowym roku formacji seminaryjnej". Stwierdził też, że konieczne jest, by biskupi diecezjalni przyjmowali do wyższych seminariów duchownych tylko tych mężczyzn, którzy - jak określa - "posiadają wymagane cechy fizyczne i psychiczne". Jego zdaniem biskup "może wymagać różnych środków, aby ustalić moralną pewność w tym względzie". 

Niektórzy członkowie Komisji Spraw Kanonicznych i Zarządzania Kościołem zasugerowali, że biskupi mogliby rozważyć wymaganie od seminarzystów testu DNA lub zaświadczenia od eksperta medycznego, "aby upewnić się, że kandydat jest mężczyzną". 

Szkocja. Nauczyciele mają nie kwestionować transpłciowości uczniówSzkocja. Nauczyciele mają nie kwestionować transpłciowości uczniów

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego w kanonie 1024 stwierdza się, że "święcenia ważnie przyjmuje tylko mężczyzna ochrzczony". W przypadku gdy ktoś świadomie usiłuje dokonać tego aktu, na mocy samego czynu, zostaje objęty ekskomuniką.

O transpłciowości można posłuchać w debacie "Być sobą - porozmawiajmy o transpłciowości". Została ona przeprowadzona podczas Festiwalu Pol'and'Rock w 2019 roku i jest dostępna na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
USA. Biskup chce, by kandydaci do seminarium musieli potwierdzić swoją płeć badaniem
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl