Szwecja. Eksplozja i pożar w Göteborgu. Mieszkańcy wyskakiwali z okien. Co najmniej 20 osób jest rannych

W Göteborgu w zachodniej Szwecji doszło we wtorek do wybuchu, a następnie pożaru. Przyczyny zdarzenia nie są na razie znane. Według najnowszych informacji do szpitali trafiło ok. 20-25 osób, z czego co najmniej sześć jest ciężko rannych. Według miejscowej policji do wybuchu nie doszło z przyczyn naturalnych, było to "celowe działanie".

W bloku mieszkalnym w centrum Göteborga w zachodniej Szwecji doszło we wtorek nad ranem do silnej eksplozji i pożaru. Według najnowszych informacji ok. 20-25 osób trafiło do szpitali. Początkowo informowano, że co najmniej cztery z nich mają poważne obrażenia: trzy starsze kobiety i mężczyzna.

O godz. 11.25 media informowały, że ciężko rannych jest już co najmniej sześć osób.

Zobacz wideo Kierowca skody ucieczkę przed policją zakończył w rowie

Szwecja. Eksplozja w Göteborgu - mieszkańcy budynku wyskakiwali z okiem

Ewakuowano kilkuset mieszkańców. Na miejsce przyjechało kilkanaście zespołów ratowniczych, straż pożarna i policja. Kilka godzin po wybuchu pożaru wciąż trwa akcja gaśnicza. Cała okolica spowita jest gęstym dymem.

Eksplozja nastąpiła tuż przed 5 rano. W jej wyniku pojawił się ogień, który objął między innymi trzy klatki schodowe bloku i podziemny garaż. Niektórzy mieszkańcy, w obawie o swoje życie, wyskakiwali z okien i balkonów.

Polka była przetrzymywana i maltretowana w Tunezji. Udało się ją uwolnićPolka była przetrzymywana i maltretowana w Tunezji. Udało się ją uwolnić

Przyczyny eksplozji nie są na razie znane. Policja wykluczyła wyciek gazu. Zostało już wszczęte śledztwo pod kątem spowodowania poważnego zniszczenia i zagrożenia dla wielu osób - przekazała Informacyjna Agencja Radiowa.

Eksplozja w Szwecji. "Zakładamy celowe działanie"

Na razie nie wiadomo, co spowodowało wybuch. - Zakładamy jednak celowe działanie - powiedział dziennikarzom Thomas Fuxborg z miejscowej policji. - W naszej opinii eksplozja nie nastąpiła z przyczyn naturalnych. Jednak na razie nie możemy zbadać wszystkich miejsc. Ze względu na potężne zadymienie strażacy muszą zachować szczególną ostrożność - podkreślił Thomas Fuxborg.

Według pierwszych ustaleń eksplozja nastąpiła na zewnątrz budynku, od strony podwórka. Krótko po wybuchu i pojawieniu się ognia, niektórzy mieszkańcy, w obawie o swoje życie, wyskakiwali bądź spuszczali się z okien i balkonów.

Reżim Kim Dzong Una testuje rakietęKorea Północna wystrzeliła pocisk do Morza Japońskiego

Według rmf24.pl, które powołuje się na PAP, tego rodzaju detonacje, jednak o znacznie mniejszej sile, były wcześniej metodą stosowaną przez zwalczające się grupy przestępcze w celu zastraszenia. Służby nie potwierdzają, czy istnieje takie podejrzenie również w tym przypadku. Do połowy sierpnia tego roku w Göteborgu doszło do dziesięciu eksplozji. 

Więcej o: