38-letnia Polka była przetrzymywana i maltretowana w Tunezji. Udało się ją uwolnić

38-letnia Polka poznała Tunezyjczyka przez internet i pojechała do niego w wakacyjną podróż. Mężczyzna przetrzymywał ją i maltretował. Jak informuje śląska policja, udało się ją uwolnić i sprowadzić do kraju.

W zeszłym tygodniu kobieta skontaktowała się ze śledczym z Zespołu do Walki z Handlem Ludźmi Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach i w wiadomości poprosiła o pomoc. Numer służbowy policjanta miała zapisany w telefonie, ponieważ kilka lat wcześniej była świadkiem w jednej ze spraw kryminalnych. Funkcjonariusze bardzo szybko uruchomili wszelkie kontakty i wykorzystali techniczne możliwości by ustalić, gdzie kobieta przebywa.

Śląscy kryminalni nawiązali współpracę z ambasadą Polski w Tunezji oraz konsulatem. Skontaktowali się też z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej za pośrednictwem którego powiadomili Interpol, a ten z kolei tunezyjską policję. Tamtejsze służby znalazły 38-latkę i zatrzymały jej oprawcę. Z informacji, jakie przekazała polskim śledczym ambasada w Tunezji, kobieta była porwana i przetrzymywana oraz bita. Tunezyjczyk planował również nawiązać kontakt z jej bliskimi w celu wymuszenia od nich środków finansowych. Śledczy ze śląskiej policji nawiązali również współpracę z Fundacją La Strada zajmującą się pomocą ofiarom handlu ludźmi. Wszczęto procedurę sprowadzenia 38-latki do kraju, która wczoraj zakończyła się sukcesem - kobieta bezpiecznie wróciła do Polski. Pieczę nad sytuacją Polki w Tunezji objął minister spraw zagranicznych.

Uwolnili Polkę przetrzymywaną i maltretowaną w TunezjiUwolnili Polkę przetrzymywaną i maltretowaną w Tunezji Policja Śląska

Zobacz wideo Kolonia Boćki. Kierowca osobówki wyprzedzał ciężarówkę, jadąc "na czołówkę" z innym tirem

Policja apeluje o ostrożność

"Apelujemy o ostrożność i mniej zaufania do osób, które kontaktują się z nami za pomocą mediów społecznościowych, usiłując nawiązać zażyłą relację. Jest to tym bardziej ryzykowne i niebezpieczne, jeżeli osoba, którą jesteśmy zainteresowani, namawia nas do opuszczenia kraju i przyjazdu do jej ojczyzny. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć prawdziwych intencji drugiego człowieka. Często podróż w miejsce odległe i nieznane, w którym obowiązuje inne prawo, kultura i obyczaje, może całkowicie odbiegać od naszej wizji i nieść ze sobą wiele pułapek oraz niebezpieczeństw - od trudności życia codziennego (brak środków do życia, problemy osobiste) po sytuacje, w których stajemy się ofiarą przestępstwa. A ich wachlarz jest bardzo duży. Mogą to być kradzieże, wymuszenia, przymusowa praca, zmuszanie do prostytucji, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz wiele innych. Dlatego zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym, w szczególności, gdy osoba, z którą korespondujemy, bardzo szybko buduje z nami "bliską" relację, zachęca do samotnych odwiedzin, prosi o pieniądze. Takie sygnały powinny wzmóc naszą czujność i ostrożność. Należy jednak pamiętać, że przestępcy potrafią również przez wiele miesięcy, a nawet lat "urabiać" swoje ofiary. Zawsze w kontaktach z innymi powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania" - podkreśla policja w komunikacie.

Pamiętaj! Jeśli spotkało cię coś złego za granicą, na przykład stałeś się ofiarą przestępstwa lub sam je popełniłeś i zostałeś zatrzymana przez policję, masz prawo do obrony swoich praw! Twoje prawa za granicą mają obowiązek chronić polski konsul i policja. Możesz zgłosić na policji przestępstwo, którego ofiarą padłeś i wskazać winnych jego popełnienia. Jeśli trafiłeś na policję - czy to jako poszkodowany, czy jako podejrzany, masz prawo do tłumacza - domagaj się tego.

Możesz również skorzystać z pomocy:

  • Krajowego Centrum Interwencyjno - Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi, Handel ludźmi infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe numer telefonu 22 628 0120,
  • La Strada - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, telefon zaufania 22 628 99 99.
Więcej o: