Afganistan: Talibowie zabraniają barberom golenia lub przycinania bród klientów

Talibowie zakazali barberom w afgańskiej prowincji Helmand wykonywania usług polegających na goleniu lub przycinaniu bród - podaje BBC. Podobne zakazy mieli otrzymać przedsiębiorcy w stolicy Afganistanu, Kabulu.

Talibowie uzasadniają swój zakaz związany z przycinaniem bród interpretacją islamskiego prawa. Jak podaje BBC, zapowiadają jednocześnie, że będą karać każdy przypadek łamania tych zasad.

 - Bojownicy ciągle przychodzą i każą nam przestać przycinać brody. Jeden z nich powiedział mi, że mogą wysłać tajnych inspektorów - stwierdził w rozmowie z BBC jeden z barberów. Inny z rozmówców BBC miał otrzymać telefon od osoby podającej się za przedstawiciela rządu. Rzekomy urzędnik miał zakazać "podążania za amerykańskim stylem".

Z relacji barberów wynika, że niektórzy klienci sami przestali prosić o podcinanie zarostu, by nie znaleźć się na celowniku talibów.

Zobacz wideo 26 sierpnia. Ambasador Afganistanu dziękuje Polsce za pomoc przy ewakuacji

Afganistan. Przejęcie władzy przez talibów

Gdy po 20 latach obecności w Afganistanie siły NATO rozpoczęły wycofywanie się, talibowie przypuścili ofensywę. W sierpniu w ciągu zaledwie dziewięciu dni zajęli wszystkie miasta w Afganistanie i obalili prozachodni rząd.

Przez dwa kolejne tygodnie trwała pospieszna ewakuacja obywateli krajów Zachodu oraz ich afgańskich współpracowników. 31 sierpnia NATO ostatecznie opuściło Afganistan.

Więcej o: