Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi

Większość Szwajcarów głosujących w niedzielnym referendum opowiedziała się za dopuszczeniem w tym kraju do zawierania małżeństw par jednopłciowych. Tak wynika z rezultatów plebiscytu, uwzględniających głosy oddane w 20 z 23 kantonów. 64 proc. głosujących opowiedziało się za rządową propozycją przy 52-procentowej frekwencji.

Do poddania propozycji rządu pod referendum doprowadzili przeciwnicy małżeństw jednopłciowych, zbierając wymagane do jego przeprowadzenia 50 tysięcy podpisów. Od 2007 roku, w Szwajcarii pary homoseksualne mogły zawierać związki partnerskie.

Zobacz wideo Uzgodnienie płci w Polsce. Bodnar: Politycy mają wyrzut sumienia

"Zmiana w mentalności" Szwajcarów

- Ten dzień pokazał zmianę mentalności, jaka zaszła w ciągu ostatnich 20 lat. To rzeczywiste odzwierciedlenie bardzo szerokiej i bardzo ważnej akceptacji osób LGBT w społeczeństwie - powiedziała Olga Baranova, rzeczniczka sztabu prowadzącego kampanię za małżeństwami jednopłciowymi, w rozmowie z agencją AFP.

Portal The Local przypomniał natomiast, że choć Szwajcaria zdekryminalizowała współżycie z osobą tej samej płci w 1942 r., to liczne lokalne i regionalne siły policyjne wciąż prowadziły tzw. "rejestry" - niektóre z nich aż do wczesnych lat 90-tych.

Katrin Jakobsdottir - premierka IslandiiIslandia. Kobiety większością w parlamencie. Po raz pierwszy w historii

Do tej pory pary jednopłciowe w Szwajcarii mogły zarejestrować swój związek w urzędzie, ale bez praw przysługujących małżeństwom. Mowa m.in. o prawie do uzyskania obywatelstwa lub prawie do adoptowania dzieci. Zwolennicy małżeństw jednopłciowych podkreślają w rozmowach z Associated Press, że minie jeszcze sporo czasu, zanim dwóch mężczyzn lub dwie kobiety będą mogli się pobrać. Wskazują, że procedury administracyjne i legislacyjne potrwają kilka miesięcy.

Angela Merkel podczas przemówienia w BudnestaguCiemne strony 16 lat rządów Merkel

W dniu referendalnym w Szwajcarii głosowano także nad projektem młodzieżówki Partii Socjalistycznej, by opodatkować wysokie dochody. Ta propozycja nie znalazła jednak uznania wśród głosujących - 65 procent było przeciw.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Szwajcaria. Głosujący w referendum za małżeństwami jednopłciowymi
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl