Szwajcaria. Trwa referendum w sprawie małżeństw osób tej samej płci i adopcji dzieci

W niedzielę 26 września w Szwajcarii prowadzone jest referendum w sprawie małżeństw osób tej samej płci. Szwajcarzy głosują, czy pary jednopłciowe będą mogły sformalizować swoje małżeństwo, a także adoptować dzieci. Do tej pory prawnie możliwe było jedynie zawarcie cywilnych związków partnerskich i oraz adopcja rodzonego dziecka jednego z partnerów przez drugiego z nich.

Rząd federalny oraz parlament w Szwajcarii zdążyły już zatwierdzić znowelizowaną ustawę zatwierdzającą możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Konserwatywni przeciwnicy ze Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) wymusili jednak przeprowadzenie referendum w szwajcarskim systemie demokracji bezpośredniej - informowała agencja Reutera

Zobacz wideo Śmiszek: Prowadzicie systemową politykę dyskryminacji i pogardy wobec osób LGBT

Szwajcaria. Referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych

W niedzielę 26 września prowadzone jest referendum, w którym Szwajcarzy będą mieli możliwość zabrania głosu w sprawie małżeństw jednopłciowych. Zgodnie z najnowszym sondażem, na który powołuje się agencja Reutera, 63 proc. respondentów popiera możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nich dzieci. Odsetek przeciwników wynosi 35 proc. W badaniu przeprowadzonym miesiąc wcześniej 69 proc. było za, a 29 proc. przeciw. 

Jedna z par jednopłciowych z Zurychu w rozmowie z agencją Reutera powiedziała, że możliwość zawierania małżeństw byłaby kamieniem milowym dla ich przyszłości. - Chcę mieć możliwość samodzielnego wyboru, czy chcę poślubić tego partnera i czy jest to dla nas właściwa droga do założenia rodziny - mówili. 

Rodzina+Nina Cieślińska, reżyserka "Rodzina+", nominowana do Grand Video Awards

Uznali również, że to bardzo ważne, aby pokazać młodszemu pokoleniu, że nie muszą się przed nikim ukrywać. Istotną kwestią jest też możliwość adopcji. - Dzisiaj, jeśli osiągnę pewien wiek i jestem singlem, bez względu na moją orientację, mogę zostać przyjęty do procesu adopcyjnego i ubiegać się o adopcję dziecka. Ale jeśli jestem w związku partnerskim tej samej płci, przy obecnych przepisach nie mogę tego zrobić - tłumaczyli. 

Pierwsze sygnały z głosowania mogą pojawić się jeszcze przed południem. Ostateczny wynik zostanie jednak podany później. 

Marsz RównościSłowa o "ideologii LGBT" ranią, skutki mogą być opłakane. Ekspert: To cios

Szwajcaria. Nowelizacja ustawy 

Znowelizowana ustawa wprowadziłaby możliwość nie tylko sformalizowania małżeństw jednopłciowych, ale również zmieniłaby zasady dotyczące adopcji. Pary miałyby możliwość adoptowania dzieci niespokrewnionych z nimi. Z kolei pary kobiecie mogłyby posiadać dzieci, dzięki skorzystaniu z nasienia dawców i byłyby oficjalnymi rodzicami dziecka od momentu jego urodzenia. 

Od 2007 roku pary jednopłciowe w Szwajcarii mają prawo do zawierania cywilnych związków partnerskich. Natomiast od 2018 roku mogą adoptować dzieci, które są rodzonym potomstwem jednej z osób tworzących związek. 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Szwajcaria. Trwa referendum w sprawie małżeństw osób tej samej płci i adopcji dzieci
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl