Rząd federalny oraz parlament w Szwajcarii zdążyły już zatwierdzić znowelizowaną ustawę zatwierdzającą możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Konserwatywni przeciwnicy ze Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) wymusili jednak przeprowadzenie referendum w szwajcarskim systemie demokracji bezpośredniej - informowała agencja Reutera.
W niedzielę 26 września prowadzone jest referendum, w którym Szwajcarzy będą mieli możliwość zabrania głosu w sprawie małżeństw jednopłciowych. Zgodnie z najnowszym sondażem, na który powołuje się agencja Reutera, 63 proc. respondentów popiera możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nich dzieci. Odsetek przeciwników wynosi 35 proc. W badaniu przeprowadzonym miesiąc wcześniej 69 proc. było za, a 29 proc. przeciw.
Jedna z par jednopłciowych z Zurychu w rozmowie z agencją Reutera powiedziała, że możliwość zawierania małżeństw byłaby kamieniem milowym dla ich przyszłości. - Chcę mieć możliwość samodzielnego wyboru, czy chcę poślubić tego partnera i czy jest to dla nas właściwa droga do założenia rodziny - mówili.
Uznali również, że to bardzo ważne, aby pokazać młodszemu pokoleniu, że nie muszą się przed nikim ukrywać. Istotną kwestią jest też możliwość adopcji. - Dzisiaj, jeśli osiągnę pewien wiek i jestem singlem, bez względu na moją orientację, mogę zostać przyjęty do procesu adopcyjnego i ubiegać się o adopcję dziecka. Ale jeśli jestem w związku partnerskim tej samej płci, przy obecnych przepisach nie mogę tego zrobić - tłumaczyli.
Pierwsze sygnały z głosowania mogą pojawić się jeszcze przed południem. Ostateczny wynik zostanie jednak podany później.
Znowelizowana ustawa wprowadziłaby możliwość nie tylko sformalizowania małżeństw jednopłciowych, ale również zmieniłaby zasady dotyczące adopcji. Pary miałyby możliwość adoptowania dzieci niespokrewnionych z nimi. Z kolei pary kobiecie mogłyby posiadać dzieci, dzięki skorzystaniu z nasienia dawców i byłyby oficjalnymi rodzicami dziecka od momentu jego urodzenia.
Od 2007 roku pary jednopłciowe w Szwajcarii mają prawo do zawierania cywilnych związków partnerskich. Natomiast od 2018 roku mogą adoptować dzieci, które są rodzonym potomstwem jednej z osób tworzących związek.