Cumbre Vieja nie zamierza zasypiać. Ewakuowano kolejnych mieszkańców, część lotów odwołanych

Hiszpańskie władze wciąż bacznie analizują sytuację związaną z erupcją wulkanu Cumbre Vieja. W piątek odnotowano najintensywniejszy moment erupcji, ewakuowano kolejnych 160 osób. Popiół wulkaniczny nie ułatwia także transportu lotniczego.

Władze Wysp Kanaryjskich poinformowały w piątek o konieczności ewakuacji kolejnych 160 osób w związku z erupcją wulkanu Cumbre Vieja. To osoby m.in. z miejscowości Tajuya, Tacande de Abajo i Tacande de Arriba w gminie Los Llanos de Aridane.

Służby przekazały, że według ekspertów z nadzoru wulkanicznego w piątek odnotowano dotychczas najbardziej intensywny moment związany z erupcją. Stało się to ok. godz. 13, w głównym stożku Cumbre Vieja.

Wulkan Cumbre ViejaWyspy Kanaryjskie. Wybuch wulkanu Cumbre Vieja. Kłęby dymu na La Palmie

W związku z tym tego dnia zdecydowano o ewakuacji niektórych mieszkańców w ramach "środka zapobiegawczego". Władze obawiały się, że do miejscowej ludności dotrze popiół i materiał wulkaniczny o wysokiej temperaturze. Wcześniej zalecono też m.in. zamknięcie drzwi oraz okien, a także trzymanie się z daleka od okiennych szyb "ze względu na możliwe pęknięcie szkła z powodu fal ciśnienia".

"Wśród niebezpieczeństw, z którymi może się zmierzyć ludność, znajdują się strumienie lawy o wysokiej temperaturze i zawartości gazu" - czytamy w komunikacie rządu.

Władze szacują, że w wyniku erupcji częściowo lub całkowicie uszkodzonych zostało ok. 400 budynków i elementów infrastruktury.

Zobacz wideo 2019 r. Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Wyspy Kanaryjskie. Erupcja wulkanu Cumbre Vieja

W związku z aktywnością wulkanu odwołano w ostatnich godzinach część lotów z i na wyspę La Palma.

W piątek hiszpańskie władze ustanowiły ograniczenia w przestrzeni powietrznej w gminach El Paso i Los Llanos de Aridane. Oznacza to, że nad obszarem mogą przelatywać wyłącznie maszyny należące do wojska, służb ratunkowych i władz państwowych. Decyzja nie ma jednak wpływu na lotnictwo komercyjne, które nad tymi obszarami nie przelatuje.

Erupcja wulkanu rozpoczęła się w niedzielę i była poprzedzona dziewięcioma dniami aktywności sejsmicznej. Krater Teneguía w strefie wulkanicznej Cumbre Vieja był uznawany za wygasły do 1971 roku.

Więcej o: