Były premier Katalonii Carles Puigdemont zatrzymany na Sardynii. Sąd zdecyduje ws. ekstradycji

Poszukiwany przez Hiszpanię były premier Katalonii Carles Puigdemont został zatrzymany na Sardynii przez włoską policję. Ujęto go na lotnisku Alghero.

Zatrzymania dokonano na podstawie nakazu wydanego w październiku 2019 roku. Carles Puigdemont stanie przed włoskim sądem już w piątek - może on zostać poddany ekstradycji lub uwolniony. Do Włoch przybył wykonując obowiązki europosła - zapewnia mecenas byłego premiera Katalonii Gonzalo Boye.

Zobacz wideo Dr Majewski: Elektryczne pociągi już mamy. Stoją na torach, mogą wozić nas i nasze ładunki

Były premier Katalonii Carles Puigdemont zatrzymany

Jak dodał, kataloński polityk został zatrzymany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania z 14 października 2019. Według prawnika nakaz został wcześniej zawieszony przez europejski trybunał sprawiedliwości. 

Donald TuskTeściowa pisze do Tuska. "Donku, wiem, że masz kłopot ze swoimi ludźmi"

Puigdemont miał spotkać się z premierem autonomicznego rządu Sardynii. Teraz sąd w Sassari na Sardynii ma zdecydować o ekstradycji lub uwolnieniu byłego premiera Katalonii. 

Carles Puigdemont został pozbawiony immunitetu europosła przez Parlament Europejski w marcu. Decyzję tę podtrzymał w lipcu sąd.

Były kataloński premier jest poszukiwany przez Hiszpanię w związku z przeprowadzonym w 2017 roku w Katalonii referendum niepodległościowym, nieuznawanym przez hiszpański rząd. Według Madrytu, referendum było niezgodne z konstytucją.

Jarosław Kaczyński i Małgorzata WassermannMałgorzata Wassermann o Kaczyńskim: Jest wybitnie spokojnym człowiekiem

Więcej o: