Zbigniew Rau już po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem. "Bardzo miło tu być"

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się w Nowym Jorku z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Do spotkania doszło w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych na marginesie trwającej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji.

Spotkanie szefów dyplomacji odbyło się w należących do Rosji pomieszczeniach Rady Bezpieczeństwa (ostatnie spotkanie na tym szczeblu odbyło się w 2019 roku, wówczas z Ławrowem spotkał się minister Jacek Czaputowicz). Rzecznik MSZ Łukasza Jasina poinformował Polskie Radio, że rozmowa trwała 25 minut.

Zobacz wideo https://cms.gazeta.pl/uom/cms/sst/editor.html?xx=27604980#:~:text=Planowy%20lot%20Tu-160%20Rosyjskich%20Si%C5%82%20Powietrznych%20nad%20neutralnymi%20wodami%20Ba%C5%82tyku

Rau spotkał się z Ławrowem. "Miło tu być"

Na krótkim filmie wideo opublikowanym przez misję Federacji Rosyjskiej przy ONZ widać, jak Siergiej Ławrow wita polskiego ministra słowami: "Dobry wieczór, panie ministrze, witam". - Bardzo miło tu być, dziękuję - odpowiada Zbigniew Rau. Po spotkaniu polski resort spraw zagranicznych zamieścił na Twitterze krótki komunikat, w którym poinformowano, że tematyka rozmów ministrów związana była ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w OBWE oraz debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Według komunikatu rosyjskiego MSZ omówiono także niektóre kwestie w stosunkach bilateralnych pomiędzy Rosja i Polską. Z fotografii opublikowanych po spotkaniu wynika, że brał w nim udział również ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia. Polskiemu ministrowi towarzyszył między innymi były ambasador przy ONZ Witold Sobków. 

Zbigniew Rau podczas szczytu ONZ spotkał się też z dyplomatami z Armenii i Azerbejdżanu. Z kolei na Ławrow rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Więcej o: