Donald Trump pozywa bratanicę i dziennikarzy "The New York Times". Chodzi o jego zeznania podatkowe

Donald Trump złożył we wtorek pozew przeciwko swojej bratanicy Mary Trump i dziennikarzom "The New York Times". Pozew mówi o "zaangażowanie w podstępny spisek", którego celem było uzyskanie poufnych dokumentów dotyczących zeznań podatkowych byłego prezydenta USA - pisze BBC. Trump żąda odszkodowania w wysokości 100 milionów dolarów.

Według pozwu niektórzy dziennikarze "The New York Times", czyli Susanne Craig, David Barstow i Russell Buettner mieli współpracować z bratanicą Donalda Trumpa w ramach "osobistej zemsty" przeciwko byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Craig, Barstow i Buettner otrzymali w 2019 roku nagrodę Pulitzera za reportaż zapewniający opinii publicznej nowe spojrzenie na finanse Trumpa - 18-miesięczne śledztwo pokazało, że były prezydent USA zbudował swoje biznesowe imperium dzięki unikom podatkowym. Informację miała dostarczać dziennikarzom między innymi właśnie bratanica Donalda Trumpa.

Zobacz wideo Trump życzy sukcesów nowej administracji. "Będę obserwował i słuchał. Wrócimy w jakiś sposób" [ENG]

Były prezydent USA twierdzi, że 56-letnia Mary Trump złamała ich umowę o zachowaniu poufności. Ona sama przyznała w swojej książce z 2020 roku, że była źródłem informacji nowojorskiego dziennika. Mary Trump to córka Freda Trumpa Juniora, starszego brata byłego prezydenta. Nie skomentowała jeszcze oskarżenia. Donald Trump z kolei nieraz już dementował informacje zawarte w jej książce zatytułowanej "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man". Były prezydent próbował też kilkukrotnie doprowadzić do zablokowana publikacji. Bezskutecznie. 

Jarosław Gowin, Mateusz MorawieckiGowin ujawnia, czym Amerykanie grożą za "lex TVN"

Donald Trump żąda odszkodowania nie mniejszego niż 100 mln dolarów

"Grupa dziennikarzy z New York Timesa, w trakcie szeroko zakrojonej krucjaty w celu uzyskania poufnych danych podatkowych Donalda J. Trumpa, bezlitośnie odszukała jego bratanicę Mary… i przekonała ją, by przemyciła te dokumenty z biura adwokata" - tak brzmi treść pozwu. Trump twierdzi, że "poniósł znaczne szkody" i domaga się odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż 100 milionów dolarów - pisze BBC.

TVN (mikrofon - zdjęcie ilustracyjne)Będzie nowe postępowanie ws. TVN. Kanały naziemne mogą stracić koncesję

27-stronicowy pozew sugeruje, że reporterzy "nieustannie szukali Mary". Inne zdanie ma jedna z oskarżonych. "Zastukałam do drzwi Mary Trump. Otworzyła je. Myślę, że nazywa się to dziennikarstwem" - napisała na Twitterze jedna z reporterek wymienionych w pozwie, Susanne Craig, w odpowiedzi na zarzuty byłego prezydenta USA.

Więcej o: